liste
liste1

Krom Nasıl Çıkarılır ve İşlenir - Krom Madeni Ülkemizde Nerelerde Çıkarılır ve Kullanılır

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 7130
Kategori : Çeşitli Eğitim Kaynakları

Krom Madeni Nerelerde Çıkarılır - Krom Madeni Nedir ve Krom Madeni Nerelerde Kullanılır

Krom Madeni Nasıl Çıkarılır ve İşlenir

Ülkemiz Maden yatakları olarak bir çok bölge ülkesine göre oldukça zengin maden yataklarına sahiptir. Özellikle Bor maden yatakları olarak dünyada stratejik sayılabilecek bir rezerve sahip durumdayız. Krom metalik bir element olup atom numarası 24 atom ağırlığı 51.996′dır.

 

Krom çok sert oluşu erime noktasının 1857 °C oluşu nedeniyle metallere sertlik sağlamakta ve zırhlı araç yapımında kullanılır. Elazığ Muğla Bursa ve EskişehirAfyon‘dA çıkarılır. Krom doğada +3 değerlikli bulunurindirgenme reaksiyonuyla +6 değerlik alır. Toz formdaki krom deri tabaklamada uzun yıllardır kullanılmaktadır. Deriye uzun süre dayanabilme kullanılabilirlik özelliği kazandırır.Ayrıca 100 elementten 26. dır.

 

Krom kandaki şekeri alıp hücrelere transfer eder. Kromun bulunduğu maddeler (kaynakları): yer fıstığı yumurta sarısı peynir üzüm suyu maya istiridye’de bulunur. Kemiklere faydasıda vardır. Oda koşullarında (25°C 298 K): Gümüşümsü metalik katı.


KROM NERELERDE KULLANILIR
Krom cevheri başlıca metalurji kimya refrakter ve döküm kumu sanayinde kullanılır.
Metallurji sanayinde krom ; ferrokrom ferro-siliko-krom krom bileşikleri ekzotermik krom katkıları diğer krom alaşımları ve krom metali şeklinde tüketilir.

 

Metalurji endustrisinde krom cevherinin en önemli kullanım alanı paslanmaz çelik yapımında kullanılan ferrokrom üretimidir. Paslanmaz çelik metal ve silah endustrisinin çok önemli bir maddesidir. Krom çeliğe sertlik kırılma ve darbelere karşı direnç aşınma ve oksitlenmeye karşı koruma sağlar. Bu kapsamda kromun çeşitli alaşımları mermi denizaltı gemi uçak top ve silahlarla ilgili destek sistemlerinde kullanılır.

 

Krom kimyasalları paslanmayı önleyici özellikleri dolayısıyla uçak ve gemi sanayinde yaygın olarak ; kimya endustrisinde de sodyum bi-kromat krumik asit ve boya hammaddesi yapımında metal kaplama deri tabaklama boya maddeleri ( pigment) seramikler parlatıcı gereçler katalistler boyalar organik sentetikler konserve yapma ajanları su işleme sondaj çamuru ve diğer birçok alanda tüketilir.

 

Krom metali yüksek performans alaşımlarında Al Ti Cu alaşımlarında ısıya ve elektriğe dirençli alaşımlarda tüketilir.

 

Kromun süper alaşımları yüksek ısıya dayanıklı randımanı yüksek türbin motorlarının yapımında kullanılmaktadır.

 

Krom madeni Antalya ve Guleman’daki ferro-krom tesislerinde işlenmektedir.


Krom ve Kromit Hakkında
Sertlik derecesi yüksek olan ve paslanmaya karşı çok dayanıklı olan krom bu özelliği nedeniyle paslanmaz çelik sanayinden (mutfak eşyaları makine parçaları vb.) iş makineleri sanayisine kaplamacılık ve çelik yapımına kadar birçok alanda kullanılır Metalik cevherler grubunda yer alan krom özellikle metalürji kimya refrakter ve döküm.


Akdağ krom yatakları Dünyanın en zengin yataklarıdır. Türkiye krom çıkarımında dünyada 3. sıradadır. Dünya krom it madenciliğinde yüzde 6’lık üretim payı ile dikkati çeken ülkemiz 25 milyon tonluk rezerve sahiptir. Türkiye’nin halen 2 000 000 ton/yıl tüvanan krom cevheri ile 160.000 ton/yıl ferrokrom üretim kapasitesi mevcuttur. Üretim ve ihracatta en önemli ürün ferrokromdur. Krom cevheri dünya sanayinin vazgeçilmez bir üretim girdisidir. Atmosfer korozyonuna kimyasal etkilere aşınmaya karsı yüksek direnç göstermesi çok sert olması sebebiyle çelik ve öteki minerallerin korunmasında kaplama olarak yaygın bir şekilde kullanılır. Silâh sanayinin ikamesi olmayan çok önemli bir girdisidir.”


Türkiye dünyanın en büyük kromit ihraç eden ülkesidir. Türk krom itleri dünya krom pazarlarında her zaman üst seviye fiyatlarla talep edilen kaliteli metalürjik kalite cevherler olarak aranmaktadır.
Ülkemizin bu cevherden maksimum fayda sağlayabilmesi için kaynakların (ferrokrom ve paslanmaz çelik) üretimine yönlendirilmesi bu sanayinin acilen kurulması sarttir. Türkiye’nin paslanmaz çelik tüketimi 100.000 ton/yıl civarındadır. (Yillik 200 milyon- 1 milyar dolarlık ithalat söz konusudur.)


Türkiye çıkardığı kromu büyük ölçüde cevher olarak satmaktadır. Bu nedenle çıkarımını dış taleplere bağlı olarak ayarlamaktadır. 2001 yılında krom ihracatımız 24 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. En önemli pazarlar Rusya Norveç Ukrayna ve Slovakya olmuştur. Ferrokrom ihraç ettiğimiz en önemli pazarlar ise ABD Hollanda ve Belçika’dır. Yıllık üretimimizin yaklaşık yarısı ihraç edilir. Gerideki miktar ise Elazığ ve Antalya’daki ferro krom fabrikalarında işlenir. Dünya’da en çok krom üreten ülkeler Güney Afrika Cumhuriyeti Rusya Federasyonu Hindistan ve Filipinlerdir. Türkiye ise beşinci sırada yer alır.

Sitemizde Online Test Çözün

İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst