liste
liste1

Kuş ağacı özeti - dede korkut

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 610
Kategori : Kitap ve Roman Özetleri - İncelemeleri

Ormanın birinde yaprakları beyaz, yaşlı bir ağaç yaşamaktadır. Ormanın en büyük ağacıdır. Bir gün beyaz kanatlı bir kuş gelip ağaca, yapraklarının kuşa dönmesini isteyip istemediğini sorar. Ağaç bir daha yapraklarına kavuşamayacağını düşündüğünden kabul etmeye çekinir. Beyaz kuş, onu yakacağını, yandıktan sonra bir fidan olarak tekrar büyüyeceğini söyler. Böylece ağaç teklifi kabul eder.

Ağacın yaprakları kuş olur uçarlar. Ağaç bu güzel günde yanmak istemediğini söyler ve beyaz kuşa bir kaç gün sonra gelmesini söyler. Beyaz kuş kabul eder. Ağaç yapraklarını çok özlemiştir. Ağaçta yuva yapan ağaçkakan, yapraklarını geri getirebileceğini söyler. Ağaç kabul eder. Ağaçkakan gagasını vurur, ağacın kuş olan yapraklı geri gelirler.

Ağaç yanmak istemediği için yürüyerek ormanı terk eder. Fakat beyaz kuş onu bulur. Ağacı ikna eder. Ağaç yanar, ilkbaharda bir fidan olarak tekrar hayata döner.

Sitemizde Online Test Çözün

İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst