liste
liste1

La fontaine ve Ezop hakkında bilgi - kısaca

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 1111
Kategori : Yazarların - Şairlerin Hayatı, Eserleri, Edebi Kişilikleri

Jean de La Fontaine fabl eserleri ile tanınır. Gençlik yıllarında da orman işleriyle uğraşmış, hukuk tahsili yapmış, papaz olarak yetiştirilmek istenmiş fakat hiç birinde başarılı olamamıştır. 1673 yılında Madam de la Sabliere’nin himayesine girdikten sonra yazarlığa ilgi duymaya başlamıştır. Burada yazarlar ve ilim adamlarıyla tanışma fırsatı bulmuştur. İlk masallarını da burada yazmıştır.

Ezop, milattan önce 6. yüzyılda yaşadığı tahmin edilen Yunan masalcıdır. Kahramanları hayvanlar olan masallarıyla bilinmektedir.

Ezop'un bugünkü bilinen ünlü masallarını gerçekten onun yazdığına dair kesin bir kanıt yoktur. Milattan önce 4. yüzyılda Phaleros'lu Demetrios tarafından ona mal edilmiş masalların bir derlemesi hazırlanmıştır.

Sitemizde Online Test Çözün

İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst