liste
liste1

Metin türleri örnekli konu anlatımı (bilgilendirici metin, hikaye edici metin, şiir)

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 3075
Kategori : Çeşitli Eğitim Kaynakları

METİN TÜRLERİ ( ÇEŞİTLERİ )

Metin türleri üçe ayrılır.

1 ) Bilgilendirici metin türü
2 ) Hikaye edici metin türü
3 ) Şiir

BİLGİLENDİRİCİ METİN

Okuyucuya bilgi ve haber vermek yada tanıtmak amacıyla yazılan ve okuyucuyu herhangi bir konuda aydınlatan metinlere BİLGİLENDİRİCİ METİN denir. Bu metinler yorum içermez.

Bilgilendirici metin örneği :

Nasrettin Hoca Eskişehir'in Sivrihisar'a bağlı Hortu köyünde doğdu. Akşehir'de öldü. Babası Hortu köyünün imamı Abdullah Efendi, annesi aynı köyden Sıdıka Hatun'dur. Nasrettin Hoca, insanlara doğru ve iyi yolu göstermeyi ve kötülüklerden sakınmayı fıkralarla anlatan bir kişiydi.

HİKAYE EDİCİ METİN

Yaşanmış ya da yaşanması mümkün olan olayları anlatan HİKAYE EDİCİ METİN adı verilir. Olaylar belli bir sıralama içinde olur. Hikaye unsurları (olay - olayın kahramanları - yer - zaman) bulunur.

Hikaye edici metin örneği :

Ravza ile Sümeyye iki iyi arkadaştılar. Aynı binada oturuyorlar ve aynı sınıfa gidiyorlardı. Çoğu zaman ödevlerini beraber yapıyorlar, beraber oyun oynuyorlardı. Asla kavga etmezler, anlaşamadıkları konuyu kavga ve kötü dille değil, güzel konuşarak çözerlerdi. Sınıfta gereksiz yere konuşmaz, parmakla söz alarak konuşurlardı. Çalışkan ve başarılı bir öğrenciydiler. Onların bu arkadaşlıkları herkese örnek gösteriliyordu. Sanki kardeş gibiydiler.

ŞİİR

Duygu, hayal ve düşüncelerin bir düzene bağlı olarak, uyumlu bir dil kullanılarak dizeler (mısralar) halinde yazılmasına şiir denir. Şiir yazana ŞAİR denir.

- Şiirin her bir satırına dize (mısra) denir.
- Şiirlerde dizelerin bir araya gelmesiyle kıta'lar oluşur. Dört dizeden oluşan kıtalara dörtlük denir.

şiir bilgilendirici metin

Sitemizde Online Test Çözün

İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst