×
liste
liste1

Milli mücadele yılları ve genelgeler özet konu anlatımı ( 4. Sınıf )

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 2905

MİLLİ MÜCADELE YILLARI

1. Dünya Savaşı sonrasında imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması' ndan sonra yurdumuz ve Osmanlı Devleti' nin başkenti İstanbul itilaf devletleri tarafından işgal edilmişti.

Atatürk bunun üzerine "Geldikleri gibi giderler." demiş ve milli mücadeleyi başlatacağını, düşmanın yurttan atılacağını belirtmiştir.

Bu amaçla ilk olarak 19 Mayıs 1919 yılında Samsun' a gitti. Samsun' a Osmanlı Devleti tarafından Ordu Müfettişi olarak gönderilmişti. Fakat Atatürk' ün amacı Milli Mücadeleyi başlatmaktı.

Samsun' dan sonra ilk olarak Havza' ya geçti ve tüm yurda telgraflar çekerek işgallere karşı miting ve protestoların yapılmasını istedi.

Havza' dan Amasya' ya geçerek burada Amasya Genelgesi' ni yayımladı.

Amasya Genelgesi

Bu genelgeye göre;

  • Vatanın tehlikede olduğu,
  • İstanbul' da hükümetin görevini gerektiği gibi yapmadığı,
  • Vatanı ve milletin bağımsızlığını yine milletin kendisinin kurtaracağı, belirtilmiştir.


Amasya Genelgesi ile Kurtuluş Savaşı' nın nedeni, amacı ve yöntemi dile getirilmiştir.

Erzurum Kongresi 23 Temmuz 1919

Kongrede işgallere karşı halkı bilinçlendirmek ve örgütlemek adına kararlar alınmıştır.

Sivas Kongresi 4 Eylül 1919

Burada da vatanın bütün olduğu, asla bölünemeyeceği, vatanın kurtuluşuna kadar hep birlikte mücadele edileceği tekrar dile getirildi.

TBMM'nin Açılışı 23 Nisan 1920

Sivas Kongresi' nden sonra arkadaşları ile Ankara' ya gelen Atatürk 23 Nisan 1920' de TBMM' yi açtı. Meclis başkanlığına Mustafa Kemal seçildi.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst