liste
liste1

Must / Have to Konu Anlatımı

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 4662

We can use 'must' to show that we are certain something is true. We are making a logical deduction based upon some clear evidence or reason.
(Birşeyden eminseniz "must" kullanabilirsiniz.)

- There's no heating on. You must be freezing.
- You must be worried that she is so late coming home.
- I can't remember what I did with it. I must be getting old.
- It must be nice to live in Florida.

We also use 'must' to express a strong obligation. When we use 'must' this usually means that some personal circumstance makes the obligation necessary (and the speaker almost certainly agrees with the obligation.)
(Kendinizden kaynaklanan bir zorunluluktan bahsettiğinizde "must" kullanabilirsiniz.)

- I must go to bed earlier.
- They must do something about it.
- You must come and see us some time.
- I must say, I don't think you were very nice to him.

We can also use 'have to' to express a strong obligation. When we use 'have to' this usually means that some external circumstance makes the obligation necessary.
(Benzer şekilde "have to" da zorunlulukları ifade etmek için kullanılır. Fakat "have to" dış kaynaklı zorunluluklardan bahsedilirken kullanılır.)

- I have to arrive at work at 9 sharp. My boss is very strict.
- We have to give him our answer today or lose out on the contract.
- You have to pass your exams or the university will not accept you.
- I have to send a report to Head Office every week.

In British English, we often use 'have got to' to mean the same as 'have to'.
(British İngilizcesinde "have to" yerine "have got to" kullanılır.)

- I've got to take this book back to the library or I'll get a fine.
- We've got to finish now as somebody else needs this room.

We can also use ' will have to' to talk about strong obligations. Like 'must' this usually means that that some personal circumstance makes the obligation necessary. (Remember that 'will' is often used to show 'willingness'.)

- I'll have to speak to him.
- We'll have to have lunch and catch up on all the gossip.
- They'll have to do something about it.
- I'll have to get back to you on that.

As you can see, the differences between the present forms are sometimes very small and very subtle. However, there is a huge difference in the negative forms.
(Must ve have to nun olumsuz hallerinde arada büyük bir fark vardır)

We use 'mustn't' to express strong obligations NOT to do something.
(Must 'ın olumsuz hali olan "mustn't" birşeyin yapılmaması gerektiğiyle ilgili zorunlulukları ifade ederken kullanılır.)

- I mustn't go. (Gitmemeliyim.) [gitmek yasak]
- We mustn't talk about it. It's confidential.
- I mustn't eat chocolate. It's bad for me.
- You mustn't phone me at work. We aren't allowed personal calls.
- They mustn't see us talking or they'll suspect something.

We use 'don't have to' (or 'haven't got to' in British English) to state that there is NO obligation or necessity.
("Have to" nun olumsuz hali olan "don't have to" veya "haven't got to" ise birşeyi yapma konusunda zorunluluk ya da gereklilik olmadığını belirtmek için kullanılır.)

- I haven't got to go. (Gitmek zorunda değilim.)
- We don't have to get there on time. The boss is away today.
- I don't have to listen to this. I'm leaving.
- You don't have to come if you don't want to.
- He doesn't have to sign anything if he doesn't want to at this stage.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
1. Sınıf Hayat Bilgisi Oyuncaklarım Sunusu1. Sınıf Türkçe Özel, Cins İsimler ve Eş, Zıt Anlamlı Kelimeler Etkinliği2. Sınıf Matematik Tablo Okuma, Zaman Ölçüleri, Sıra Bildiren Sayılar, Sayı Örüntüleri, Onluk-Birlik, Bütün-Yarım-Çeyrek, Geometrik Şekiller Testi2. Sınıf Türkçe 5N1K Okuma Anlama Etkinliği3. Sınıf Hayat Bilgisi Meslekler Etkinliği
1. Sınıf Matematik Onluk Birlik Etkinliği - 4 Adet1. Sınıf Türkçe Hızlı Okuma Metinleri - 10 Adet2. Sınıf Matematik Dört İşlem Problemleri1. Sınıf Türkçe 5n1k Okuduğunu Anlama, Cümle Oluşturma Etkinliği2. Sınıf Türkçe İsmin Halleri Çalışma Sayfası 4
2. Sınıf Türkçe Okuduğunu Anlama, 5N1K ve Dilbilgisi Etkinliği1. Sınıf Matematik Yarım ve Bütün Etkinliği3. Sınıf Türkçe Önadlar Etkinliği2. Sınıf Türkçe İsmin Halleri Çalışma Sayfası 33. Sınıf Türkçe Adın Yerini Tutan Kelimeler Etkinliği
4. Sınıf İngilizce Prepositions ( yer edatları ) Etkinliği3. Sınıf Matematik Toplama İşlemi Problemleri3. Sınıf Matematik Karışık Problemler Etkinliği 23. Sınıf Matematik Çevre Problemleri Etkinliği1. Sınıf Türkçe 5N1K, Hikaye Yazma ve Hecelere Ayırma Etkinliği
1. Sınıf Türkçe Tekerleme ve Dikte Çalışması3. Sınıf Türkçe Cümlede Anlam ve Dilbilgisi Kuralları TestiÇember ve daire ile ilgili üniversite sınavında çıkmış sorular - 32 SoruÇemberin temel elemanları, Çemberde açılar, Çemberde Teğet, Dairenin çevresi ve alanı test soruları - 48 SoruÇember ve daire karışık çözümlü sorular, çember ve daire yazılıya hazırlık soruları

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.