liste
liste1

Namazın kılınış şartları

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 1287

Namaz kılarken uyulması gereken birtakım şartlar vardır. Altı tane olan bu şartlara, "namazın içindeki farzlar" veya "namazın rükünleri" denir. Bunlardan biri eksik olduğunda namaz geçerli olmaz. Bu şartlar şunlardır:

1. Niyetten hemen sonra "Allahu ekber." diyerek namaza başlamaktır (İftitah tekbiri).
2. Namazda ayakta durmaktır (Kıyam).
3. Namazda ayaktayken Kur'an'dan birkaç ayet veya bir sure okumaktır (Kıraat).
4. Kıyamdan sonra elleri dizlere koyarak eğilmektir (Rükû).
5. Rükûdan sonra elleri, dizleri, alnı ve burnu yere koymaktır. Secde peş peşe iki kez yapılır (Secde).
6. Namazın sonunda "Ettehiyyâtü" duasını okuyacak kadar oturmaktır (Kâde-i âhire).

Kıldığımız namazın geçerli olması için yukarıda sayılan kılınış şartlarına uyulması gerekir. Bunun dışında namaz kılarken Allah'ın huzurunda olduğumuz bilinciyle derin bir saygı (huşu) içinde olmalıyız. Mümkün olduğunca kendimizi namaza
vermeli, başka şeyleri düşünmemeliyiz. Namazın bize mutluluk vermesi ve Allah'a yakınlaştırması için bu çok önemlidir.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst