×
liste
liste1

Paylaşmak Serbest Okuma Metni

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 1516

PAYLAŞMAK

Arkadaşlar, size de oluyor mu bilmiyorum… Bazen sıcak yatağıma yattığımda aklıma, sokakta, soğuk betonda yatmak zorunda kalanlar geliyor. Annemin donattığı sofraya oturduğumda aklıma, sofrasında kuru ekmek bile bulamayanlar, hatta kendisine sofra kuracak bir annesi bile olmayan çocuklar geliyor. Ben evden çıkarken annemden ya da babamdan harçlık alabiliyorum, peki ya onlar ne yapıyorlar acaba?

Eskiden, Allah bu fakir insanları görüyor da neden yardım etmiyor acaba, diye düşünürdüm. Bir gün babamla yolda yürürken sokakta, betonda yatan bir çocuk görmüştük. Babama:
— Baba, Allah'ın gücü çok büyük, peki neden bu insanların bu hâlde olmalarına izin veriyor, diye sormuştum. Babam da:

— Allah onlara yardım etmemiz için bizi yaratmış, demişti. O zaman anlamıştım. Aslında Allah onlara bizim aracılığımızla yardım gönderiyordu. Bu şekilde hem biz sınavdan geçmiş hem de o insana yardım etmiş oluyoruz. Allah kötü durumda olanların yanından öylece geçip gidenlerle, vicdanının sesini dinleyip onlara yardım edenleri elbette bir tutmayacaktır. Babam, o soruyu sorduğum zaman bana bu konuyla ilgili Kur'an'da yer alan şu ayetleri okudu: "O takva sahipleri ki bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar; öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da güzel davranışta bulunanları sever.", "Sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) harcamadıkça iyi' ye eremezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu hakkıyla bilir." Demek ki Allah, bizim zor durumda olanlara yardım etmemizi istiyor.

Yaptığımız en küçük bir iyiliğin bile boşa gitmeyeceğini söylüyor. Ayrıca yardım ederken sevdiğimiz şeylerden vermemiz gerektiği konusunda bizi uyarıyor. Çünkü karşımızdakinin kullanamayacağı, kötü şeyler verirsek hem onun gururunu incitmiş oluruz hem de yaptığımız bu davranış Allah'ın hoşuna gitmez.

Tarihimizde sadakanın veriliş biçimiyle ilgili ilginç örnekler vardır. Örneğin, Kanuni Sultan Süleyman zamanında, şehrin çeşitli yerlerinde "sadaka taşları" olurmuş. Yardım etmek isteyen insan, gönlünden ne kopuyorsa oraya bırakır, ihtiyacı olan da gururu incinmeden, ihtiyacı olduğu kadarını alırmış. Kimse de bu durumu kötüye kullanmazmış. Böylece varlıklı insanlar, kimseye görünmeden yardım etme imkânı bularak bolca sevaba, fakirler de gururları incinmeden yardıma kavuşurlarmış. Nerede şimdi o sadaka taşları!.. Neyse dua edelim de o sadaka taşlarının yerini taşlaşmış kalpler almasın! Elimizde olanları paylaşmayı bilelim. Kur'an-ı Kerim'de Yüce Allah'ın söylediği gibi ancak bu şekilde gerçek iyiliğe kavuşabiliriz.
Hatice DEMİRBAĞ

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
Web tasarımı ve programlama 2. dönem 2. uygulama sınavı ve cevapları 2017 - 2018Veritabanı Organizasyonu 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları 2017 - 2018Güvenli İnternet Sunusu2018 MEB LGS Nitelikli okulların listesiDeğerler Eğitimi İle İlgili Özlü Sözler
KADIN ÜST GİYSİLERİ DİKİMİ KURS PLANIANA DİLDE İLETİŞİM KURS PLANI12. sınıf Nesne tabanlı programlama 1. dönem 2. yazılı soruları 2017 - 201810. sınıf programlama temelleri 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 201810. sınıf paket programlar 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 2018
11. Sınıf Web tasarımı ve programlama 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 201811. Sınıf Veritabanı Organizasyonu 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 2018Derslerde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım2017 - 2018 Web tasarımı ve programlama BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Veritabanı Organizasyonu BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Temel Elektronik ve Ölçme BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Bilişim Teknik Resmi BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Programlama Temelleri BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Paket Programlar BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Grafik ve Animasyon BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri BEP Yıllık PlanıNesne Tabanlı Programlama 1. dönem 1. yazılı (3 saatlik)İnternet programcılığı 1. dönem 1. yazılı 2017 - 20182017 - 2018 Paket programlar yıllık planı2017 - 2018 Nesne tabanlı programlama yıllık planı ( 3 saatlik )

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst