×
liste
liste1

Polis Kime Denir Ne İş Yapar - Polislik Mesleği Nedir - Polisin ve Trafik Polisinin Görevleri Nelerdir

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 7360

Polis terimi kökeni Yunanca ve Latince olan bir kelimedir. Yunanca-Latince politika kelimelerinden türemiştir. Eski Yunanlılar kendi şehir devletlerine polis ismini vermişlerdir. Polis kelimesi kuruluşu bulunduğu yerde kamu düzen ve güvenliğini koru*yan yasaların adil ve eşit bir şekilde uygulanmasını sağlayan teşkilat kolluk zabıta şehirde güvenliği sağlamakla yükümlü kişiler anlamında kullanılmıştır. Polis kelimesinin yerine emniyet deyimi de kullanılmaktadır.

 

Polis görevi itibariyle; asayişi amme şahıs tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini koruyan halkın ırz can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatını temin eden yardım isteyenlere yardıma muhtaç olan çocuk alil ve acizlere muavenet eden kanun ve nizam*namelerin kendisine verdiği vazifeleri yapan silahlı icra ve inzibat kuvvetidir.

 

Genel olarak polis bir ülkenin sükûn güvenlik ve düzenini sağlamak ve korumakla görevlidir. Bunu yerine getirirken önceden belirlenmiş müeyyidelere uymakla yükümlü ve hükümet tarafından alınan ve yerine getirilmesi istenen kararların icrasını sağlamakla görevlidir.

 

Polis yasasına göre polisin görevi hukuk ve ve toplum düzenini güvence altına almak asayişi ve güvenliği sağlamak aynı zamanda suç işlenmesini önceden engellemek işlenen suçları günışığına çıkartmak ve yargı makamlarına yargıya hazır olacak biçimde ulaştırmaktır.

 

Polis ayrıca kendisi için özel olarak belirlenmiş görevleri yerine getirmekle ve herkese kendi görev bütünlüğünün içine giren konularda yardımda bulunmakla yükümlüdür.

 

Polisin yetkilerinin temel amacı kamu otoritesini ve kamu yararını sağlamaktır. Polis”kamu yararı” için çalışmaktadır. Kamu yararının sağlanması ise kamu düzeninin sağlanması ile mümkündür.


Polisin görevleri çok çeşitlidir. Günlük hayatta polisin görev alanına girmeyen ve polisi ilgilendirmeyen hemen hiç bir konu yok gibidir. Polisin görevleri kanuni geleneksel ve demokratik olarak sınıflandırılabilir. En başta PVSK olmak üzere daha birçok kanun polise görev vermiştir.????:


Polisin Görevleri


Polisin kanuni görevlerini genel asayiş sosyal yardım devletin yürütme gücüne yardım önleme olayları bastırma ve adli görevleri olmak üzere altı ana başlık altında toplamak mümkündür.

 

Polisin geleneksel görevlerini kanunları uygulamak kamu düzenini sürdürmek ve sosyal yardım hizmetleri olarak üç grupta toplamak mümkündür.

 

Polisin temel görevlerinden olan kamu düzeninin dört unsuru vardır. Bunlar güvenlik sağlık esenlik ve genel ahlaktır.

 

Polis hizmetlerinin yürütülmesinde emir-komuta amir-memur ilişkisi önemlidir. Emir yapılması istenen bir hizmetin sözlü veya yazılı ifadesidir. İyi bir emir açık kısa net ve anlaşılır olmalı sınırları açıkça belirtilmeli uygulanabilir olmalı eşit adil dengeli olmalı ve bir hizmeti içermeli yetkili kişi tarafından verilmeli kanuna uygun olmalıdır.

Polisin Ve Trafik Polisinin Görevleri Nelerdir?
1- Hizmetin gerektiği şeyler yapmak yasaklarıda yapmamamktır. Polisin görevlerinde hukuki bir dayanağının olması gerekmektedir. Polisin temel görevi ; ülkenin güvenliğini sağlamak suçları önlemek ve olayları açığa kavuşturmaktır.

 

2- Polis Yetkileri temel amacı kamu otoristesini ve kamunun yararını sağlamaktır. Polisler kamu yararı için çalışırlar. Kamunun yararının sağlanması ancak kamu düzeninin sağlanması ile gerçekleşir.

 

3- Polisin görevi çeşitlidir. Günlük yaşantıda polisin alanına girmeyen polisi ilgilendirmeyen neredeyse hiçbir konu yoktur. Polisin görevlerini kanunu geleneksel ve demokratik olarak sınıflandırılabilir.

 

4-Polisin kanuni görevlerini genel asayiş sosyal yardım devletin yürütme gücüne yardım önleme olayları bastırma ve adli görevleri olmak üzere altı ana başlık altında toplamak mümkündür.

 

5- Polisin temel görevi olan kamu düzenin 4 ana öğesi vardır. Bu öğeler güvenlik sağlık esenlik ve ahlaktır.

 

Polis açık kısa net ve anlaşılır olmalıdır. Eşit adil ve dengeli olmak polis olmak için çok önemlidir.

 

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
Web tasarımı ve programlama 2. dönem 2. uygulama sınavı ve cevapları 2017 - 2018Veritabanı Organizasyonu 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları 2017 - 2018Güvenli İnternet Sunusu2018 MEB LGS Nitelikli okulların listesiDeğerler Eğitimi İle İlgili Özlü Sözler
KADIN ÜST GİYSİLERİ DİKİMİ KURS PLANIANA DİLDE İLETİŞİM KURS PLANI12. sınıf Nesne tabanlı programlama 1. dönem 2. yazılı soruları 2017 - 201810. sınıf programlama temelleri 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 201810. sınıf paket programlar 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 2018
11. Sınıf Web tasarımı ve programlama 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 201811. Sınıf Veritabanı Organizasyonu 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 2018Derslerde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım2017 - 2018 Web tasarımı ve programlama BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Veritabanı Organizasyonu BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Temel Elektronik ve Ölçme BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Bilişim Teknik Resmi BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Programlama Temelleri BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Paket Programlar BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Grafik ve Animasyon BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri BEP Yıllık PlanıNesne Tabanlı Programlama 1. dönem 1. yazılı (3 saatlik)İnternet programcılığı 1. dönem 1. yazılı 2017 - 20182017 - 2018 Paket programlar yıllık planı2017 - 2018 Nesne tabanlı programlama yıllık planı ( 3 saatlik )

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst