×
liste
liste1

Rönesans ve reform ışığında bilim, Avrupa'da yeniden doğuş 15. - 19. yy

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 2079

"Rönesansın ilk kekeleme anları öyle bir devre rastladı ki Orta Çağ karanlığından uyanmakta olan Avrupa, İslam bilim ve medeniyetine saygı ile bakmaktaydı. Taklidi imkânsız bir örnek karşısında cesaretini kaybeden Batı'nın kolları sarkmaktaydı." Fransız matematikçi E.F. Gauter

Yüzyıllar boyunca mucitlerin, yaşadıkları dönemin teknolojik yeterliliğinin ilerisinde makineler hayal ettikleri bir gerçektir. Fakat her hayal edilenin yapılamayacağı da bir gerçektir. Şimdi sizden, mucitler gibi günümüz teknolojisiyle henüz yapılamayacak bir ürün tasarlamanız istense bu nasıl bir ürün olurdu?

Rönesans Döneminin önemli bilim insanlarından olan Leonardo Da Vinci (Leonardo da Vinsi)'nin de aynı sizin gibi döneminin teknolojisiyle hayata geçirilemeyen tasarımları vardı. Günümüzde Leonardo'nun not defterlerini inceleyen biri, önüne çıkan resimleri, yanlarına eklenen notlarla açıklığa kavuşan çizimleri gördüğünde, bunların yüzyılımızın teknolojik gelişmeleriyle doğrudan bağlantılı olduklarını hemen kavrayacaktır.

Aşağıda coğrafi keşiflerin nedenleri ile ilgili açıklamalar yer almaktadır. İnceleyiniz.

Coğrafi Keşiflerin Nedenleri

*Avrupalıların pusulayı öğrenmeleri, gemicilik ve coğrafya bilgilerinin artması,

*Avrupalıların, Doğu ülkelerinin zenginliklerine ulaşabilmek amacıyla yeni ticaret yolları aramaları,

*İstanbul'un fethinden sonra Türklerin, Doğu ticaret yollarına hakim olmaları ve Avrupalıların açık denizlere çıkma
ihtiyacı hissetmeleri,

*Avrupa'da değerli madenlerin az bulunmasından dolayı kralların (İspanyol- Portekiz) gemicileri desteklemesi,

*Avrupalıların, Hristiyanlık dinini yaymak istemeleri,

*Avrupalıların dünyayı tanımak istemeleri.

Yeniden doğuş anlamına gelen rönesans, Roma ve Grek kültürlerini canlandırmak amacını taşıyan bir bilim ve sanat hareketidir. Rönesans, hümanizm ile başlar. Hümanizm ise hür ve bağımsız, insana değer veren bireyler yetiştirmeyi hedeşer. Bu dönemde edebiyat alanında, Petrarca (Petrark), Dante, Tasso, Boccaccio (Bokaçyo), Machiavelli (Makyavelli), güzel sanatlar alanında ise Leonardo da Vinci, Raffaello (Rafael), Bramante (Bramant), Michelangela (Mikelanj) yetişmiş önemli kişilerdendir.

İyi bir fizikçi olan Leonardo'nun, kuşların havanın itici gücüyle nasıl desteklendiklerini ve anatomist olarak bu güç noktalarını çok iyi bilmesi onun, kanatlar yardımıyla uçabilecek mekanik bir araç yapmasını sağlamıştı.

Rönesansın getirdiği aydınlık fikirler ve çeşitli alanlarda yapılan çalışmalar, toplum üzerinde olumlu neticeler uyandırdı. 16. yüzyılın başından itibaren papalık, İtalya'nın en güçlü devletlerinden birisi olmuştu. Papalık ve kilise, halktan çeşitli yöntemlerle vergi alıyor ve halk günden güne yoksullaşıyordu. Katolik kilisesinin yaptığı yanlış uygulamalar, dinî konularda araştırmalar yapılması gerektiğini ortayakoydu. Latince ve İbranice yazılmış dinî kaynaklar okundu.

Reform hareketleri, Alman ilahiyatçı Martin Luther (Martin Luter) ile başlar. Uzun araştırmalar sonucunda katolikliğin içine düştüğü yanlışlıkları ortaya çıkaran Luther, 1517 yılında özetle şu açıklamaları yapar:

"Tanrı ile kul arasına kimse giremez, günah bağışlama sadece Tanrı'ya aittir, kilise papaz aracılığı ile günah çıkaramaz, bu işi yapan papazlar suçludur."

Toplum sorunlarına çözüm bulma çabaları, daha sonraki yüzyıllarda da kendini gösterir. Jean Jacques Rousseau (Jan Jak Ruso)'nun (1712-1778) eserlerinden birindeki kahraman, dinî fikirleri nedeniyle şiddetle eleştirilir. Ayrıca, "Toplumsal Sözleşme" adlı eserinde, toplumun yazılı olmayan bazı kurallarını işler.

Rönesans ve reform hareketlerinin yol açtığı özgür düşünce, bilim ve teknik alanında gelişmelere ortam hazırladı. Makinelerde buharın kullanımı, kömür ve demir sektörünü etkiledi. Taşımacılık alanında, deniz yolları ve kara yollarında teknik gelişmelerden yararlanıldı. Dokumacılığın gelişmesi ve petrol ile elektrik gibi yeni enerji kaynaklarının kullanımı insanlık için büyük bir adım oldu.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
Web tasarımı ve programlama 2. dönem 2. uygulama sınavı ve cevapları 2017 - 2018Veritabanı Organizasyonu 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları 2017 - 2018Güvenli İnternet Sunusu2018 MEB LGS Nitelikli okulların listesiDeğerler Eğitimi İle İlgili Özlü Sözler
KADIN ÜST GİYSİLERİ DİKİMİ KURS PLANIANA DİLDE İLETİŞİM KURS PLANI12. sınıf Nesne tabanlı programlama 1. dönem 2. yazılı soruları 2017 - 201810. sınıf programlama temelleri 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 201810. sınıf paket programlar 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 2018
11. Sınıf Web tasarımı ve programlama 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 201811. Sınıf Veritabanı Organizasyonu 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 2018Derslerde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım2017 - 2018 Web tasarımı ve programlama BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Veritabanı Organizasyonu BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Temel Elektronik ve Ölçme BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Bilişim Teknik Resmi BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Programlama Temelleri BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Paket Programlar BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Grafik ve Animasyon BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri BEP Yıllık PlanıNesne Tabanlı Programlama 1. dönem 1. yazılı (3 saatlik)İnternet programcılığı 1. dönem 1. yazılı 2017 - 20182017 - 2018 Paket programlar yıllık planı2017 - 2018 Nesne tabanlı programlama yıllık planı ( 3 saatlik )

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst