liste
liste1

Saygının toplum hayatında yeri ve önemi hakkında konuşma metni

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 1883
Kategori : Çeşitli Eğitim Kaynakları

Her yıldızın kendi yörüngesi vardır ve onunla en yakın komşusu arasında yalnız güçlü bir çekim değil, erişilmez bir uzaklık da bulunur. Çekimin gücü uzaklığa oranla artarsa iki yıldız kucaklaşmayıp çarpışır ve yok olur. Bizim de onlar gibi yörüngemiz var ve acıklı bir çarpışmayı önlemek için aramıza erişilmez bir uzaklık koymamız gerekir. Saygılı davranmanın tüm sırrı, birbirinden yeterince uzak durabilmektedir; saygının bulunmadığı toplumda yaşam ne çekilebilir ne de sürdürülebilir.
Bernard Shaw

Yukarıdaki özlü sözden hareketle "saygının toplum hayatında yeri ve önemi" hakkında bir konuşma yapınız. Konuşmanızda ama, fakat, lakin, ancak, bununla birlikte ve buna rağmen ifadelerini kullanmaya özen gösteriniz.


Saygı insanlara ne kadar değer verdiğimizi gösterir. Birbirimiz sevmek zorunda değiliz ama saygı duymak zorundayız. Çünkü sevgi insanın içinde yaşadığı bir duygudur. Bu duygunun dışa çıkması elbette güzeldir fakat sevginin gösterilmemesi insanlara zarar vermez. Lakin saygı duygusu dışarı çıkmak zorundadır. İnsanlar birbirlerine karşı saygılı davranmazlarsa o toplum parçalanır.

Saygı insanlar arasında barışı ve birbirlerine sevgi beslemelerine imkân sağlar. Toplumsal hayatta sevgi ve saygının eksilmesi huzursuzluklara yol açar. Saygının olmadığı yerde ne dürüstlük olur ne de huzur. Bir toplumun bir arada kalması, birbirini anlaması, sevebilmesi ve kabullenmesi ancak saygı ile oluşur. Saygının olduğu yerde barış, güven, mutluluk, anlayış, yardımlaşma, birlik ve huzur olur.

Sağlıklı ve huzur dolu bir toplumun temelinde saygı vardır. Eğer böyle bir ortamda yaşamımızı sürdürmek istiyorsak, sevmesek de herkese karşı saygılı davranmak bizim birinci görevimiz olmalıdır.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Sitemizde Online Test Çözün

İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst