×
liste
liste1

Sıvılarla ilgili problemler 4. sınıf

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 1833

1- Dayımın ineklerinden biri günde 38 litre diğeri 41 litre süt veriyor. Bir haftada bu inekler toplam kaç litre süt verir?

2- 48 litrelik zeytinyağı 2 litrelik şişelere dolduruluyor. Tanesi 32 liradan satılıyor. Zeytinyağı toplam kaç liraya satılmıştır?

3- 48 tane 3 litrelik şişeleri gül suyu ile doldurmak istersek kaç litre gülsuyuna ihtiyacımız vardır?

4- Bir depo su ile dolduruluyor. Bu sular; 5 tane 25 litrelik, 3 tane 20 litrelik, 9 tane 10 litrelik ve 18 tane 5 litrelik bidonlarla dolduruluyor. Bu depo kaç litre su almıştır?

5- 7 katlı bir apartmanın su deposunda 978 L su vardır. Bir daire günde ortalama 38 L su tüketiyor. İki günün sonunda depoda kaç litre su kalır?

6- Büyük bir kapta bulunan kolonya; 18 tane bir litrelik şişelere, 48 tane yarım litrelik şişelere, 48 tane çeyrek şişelere dolduruluyor. Bu kapta bulunan kolonya kaç litredir?

7- 7 litre süt, yarım litrelik şişelere dolduruluyor. Kaç şişe süt olur

8- Bir markette, her birinde 8 litre zeytinyağı olan 15 şişe vardır. Bunlardan 9 tanesi satılınca markette kaç litre zeytinyağı kalmıştır?

9- 24 litrelik 8 bidon su, 4 litrelik kaplara doldurulup satılmak isteniyor. Kaç tane 4 litrelik kaba ihtiyaç vardır?

10- Büyük orta ve küçük olmak üzere 3 kaptan büyük olanda 27 litre diğerlerinde ise boylarına göre 2’ er litre az olmak üzere süt doldurulursa bu üç kapta toplam kaç litre süt olur

11- Günde 8 litre su tüketen bir aile bir ayda kaç litre su tüketir

12- Birbirine eşit iki kaptan birinde 45 litre süt diğerinde ise 63 litre süt vardır. Bu iki kaptaki sütlerin miktarlarının da eşit olması için kaç litre süt diğerine aktarmak gerekir?

13- 64 litrelik kovadaki suyun çeyreği kullanılırsa kovada kaç litre su kalır?

14- 12 yarım litre ile 16 çeyrek litre kolonya bir bidona doldurulmak isteniyor. Kaç litrelik bidon kullanılmalıdır?


1- Günde 125 mL sıvı sabun tüketilen bir lavaboda bir haftada kaç mL sıvı sabun tüketilir?

2- Bir bebek günde 85 mL anne sütü tüketiyorsa üç haftada kaç mL anne sütü tüketir?

3- Bir dondurmacıda günde 786 mL sütle kaymaklı dondurma yapmaktadır. Bu dondurmacı 3 Litre süt ile kaç gün kaymaklı dondurma yapar ve kaç mL sütü artar?

4- Bir kutuda her biri 248 mL olan kolonyalardan 37 tane vardır. Bu kolonyalar. 1 litrelik şişelere konularak satılmak isteniyor. Kaç adet 1 litrelik şişeye ihtiyaç vardır? Şişeler dolduktan sonra kaç mL kolonya artar?

5- Bir hastanede günde 1279 mL şurup çocuklara iyileşmeleri için içiriliyor. Bu hastanede bir haftada kaç Litre ve kaç mili litre şurup çocuklara içirilmektedir?

6- Günde 725 mL su tüketen bir çocuk 30 günde kaç litre ve kaç mL su tüketir?

7- Bir keçi yavrusu bir günde annesinden 650 mL süt emmektedir. Bu keçi yavrusu beş günde kaç mL süt tüketir?

8- 450 mL sıvı sabun alan bir aile, bu sıvı sabundan günde 30 mL kullanmaktadır. Kaç gün sonra sıvı sabunu bitirirler?

9- Marketten 3 tane 275 mL şampuan, 225 mL den 5 kutu meyve suyu ve 85mL kakaolu süt alan annem kaç mL alışveriş yapmıştır?

10- Bir bidonda 16 litre zeytinyağı vardır. Bu zeytinyağı yarım litrelik şişelere doldurularak satılmak isteniyor. Kaç tane yarım litrelik şişeye ihtiyaç vardır?

11- Bir şişe şurup 125 mL gelmektedir. Hasta olan bir çocuk günde 5mL şurup içerek bu şişeyi kaç günde bitirir?

12- Her biri 750 mL olan meyve suyundan 8 kutu meyve suyu alan Sait kaç litre meyve suyu almıştır?

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst