×
liste
liste1

Son Osmanlı Mebusan Meclisinin Toplanması Özet Konu Anlatımı ( Soru - Cevap Şeklinde )

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 11343

Son Osmanlı Mebusan Meclisinin toplanması ( 12 Ocak 1920 )
Meclisin toplanması için Erzurum ve Sivas kongrelerinde bahsedilmiş ve Amasya Görüşmesinde kabul ettirilmişti. Ülkede serbestçe seçimler yapılmış ve M. Kemal Erzurum milletvekili seçilmişti.
M. Kemal meclisin İstanbul dışında toplanmasını kabul ettiremeyince Ankara'da milletvekili seçilenlerle bir görüşme yaparak:


1)Kendisinin Meclis Başkanı seçilmesini
2)Mecliste Müdafaa-i Hukuk grubunun oluşturulmasını
3)Erzurum ve Sivas'taki ulusal kararları kabul ettirilmesini istemiştir.
M. Kemal başkan seçilmeyi eğer meclis dağılırsa Anadolu'da yeni bir meclis toplamak için başkanlık sıfatından yararlanabilmeyi düşünüyordu. M. Kemal başkan seçilememiş ve Müdafaa-i Hukuk Grubu yerine Felah-ı Vatan grubu kurulmuştur.


Misak-ı Milli kararları nelerdir?
Meclis 12 Ocakta toplanmış ve 28 Ocak 1920de Milli Ant anlamında kararları almıştır.
1)Mondros ateşkes imzalandığında Osmanlı askerlerinin silah bıraktığı yerler sınırdır.
2)Arapları yoğun olarak yaşadığı yerlerde isterlerse halk oylaması ile bize bağlanacak.
3)Kars, Ardahan, Batum da gerekirse halk oylaması yapılabilir.
4)Batı Trakya'nın geleceği hakkında halk oylaması yapılmalıdır.
5)İstanbul ve Boğazları güvenliği sağlanırsa dünya ticaretine açılabilir
6)Azınlıklara komşu ülkelerde Türk azınlıklara verilen haklar kadar hak tanınacaktır.
7)Ekonomik siyasi ve adli dengemizi bozucu ayrıcalıklar kabul edilemez.


Misak-i Milliyenin önemi nedir?
-İlk defa sınırlar belli olmuştur.
-Alınan kararlara tepki olarak itilaf devletleri gözdağı vermek için İstanbul'u işgal etmiştir.


16 Mart 1920de İstanbul itilaf devletleri tarafından neden işgal edilmiştir?
Misak-ı Milli kararlarından hoşlanmayan itilaflar baskı yaparak Ali Rıza Paşayı istifa ettirmişlerdir. Yerine ise Amasya Görüşmelerini yapan Salih Paşa hükümeti kurmuştur. İtilaflar bundan da memnun olmayınca gözdağı vermek için İstanbul'u resmen işgal etmişlerdir.


İşgali nasıl yapmışlardır?
İşgal sırasında Şehzadebaşı karakolunu basarak bazı askerleri öldürmüşler, Meclisi Mebusanı toplantı halindeyken basmış ve Kuva-i Milliye tarafında olanlar tutuklayarak Malta'ya sürmüşlerdir.
Telgrafçı Hamdi beyden işgali öğrenen M. Kemal işgali protesto etmiş ve İstanbul ile tüm ilişkilerin kesilmesini istemiştir.


M. Kemal'e TBMM'yi açabileceği ortam nasıl çıkmıştır?
M. Kemal Osmanlı Mebusan Meclisinin İstanbul'da toplanmasını meclisin alacağı kararlarda rahat olamayacağını ve işgal edilebileceğini söylemişti. Nitekim Misak-ı Milli kararlarını beğenmeyen itilaflar İstanbul'u işgal edince M. Kemal'in haklılığı ortaya çıkmıştı. M. Kemal'e  millet egemenliğine dayalı devlet kurma fikrini uygulama fırsatı doğmuştu.


Meclisin toplanma hazırlıkları nelerdir?
M. Kemal 19 Martta bir genelge yayınlayarak olağanüstü yetkilere sahip bir meclisin kurulacağını ve bunun için seçimler yapılmasını İstanbul'dan kaçan mebuslarında katılabileceğini söylemiştir.
Yeni meclis 23 Nisan 1920de Ankara'da Hacı Bayram Camiinde kılınan Cuma Namazından sonra Kur-an okunarak ilahilerle açılmıştır. M. Kemal Bir konuşma yaparak Mondros'tan sonraki durumu değerlendirmiş ve Osmanlının politikasının yürütülmeyeceğini söylemiştir.
TBMM'ye başkan seçilen M. Kemal bir önerge vermiş ve kabul edilmiştir


Buna göre:
1)Egemenlik kayıtsız şartsız millete aittir,TBMM'nin üstünde  bir güç yoktur.
2)Hükümet kurulması zorunludur.
3)Geçici bir hükümet başkanı veya padişah vekili atamak doğru değildir
4)Meclis başkanı aynı zamanda hükümetinde başkanıdır.
5)TBMM yasama ve yürütme gücünü elinde bulundurur
6)Padişah ve halifenin durumu daha sonra belirlenecektir.


İlk TBMM'nin özellikleri nelerdir?
1)Kurucu bir meclistir.
2)Seçimlerle iş başına geldiğinden ve azınlıklar olmadığından ulusal ve demokratiktir.
3)TBMM kurulunca Temsil Heyetinin görevi sona ermiştir.
4)Yasama yürütme ve yargı elinde olduğundan güçler birliği ilkesi vardır.
5)Çok zor şartlar altında kurulmuştur.
6)16 Nisan 1923'e kadar faaliyet sürdürmüştür.


İlk TBMM'nin faaliyetleri nelerdir?
-Kurulduğunu İslam alemine ve İtilaflara bildirmiş kendi imzası olmadan hiçbir şeyin yürürlüğe girmeyeceğini belirtmiştir.
-Hıyaneti Vataniyye ve İstiklal mahkemelerini kurmuştur.
-Kuva-i Milliye'yi kaldırarak düzenli orduyu kurmuştur.
-20 Ocak 1921de ilk anayasamızı yapmıştır.
-Ayaklanmaları bastırmıştır.
-Yurdu düşmanlardan kurtarmıştır

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
Web tasarımı ve programlama 2. dönem 2. uygulama sınavı ve cevapları 2017 - 2018Veritabanı Organizasyonu 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları 2017 - 2018Güvenli İnternet Sunusu2018 MEB LGS Nitelikli okulların listesiDeğerler Eğitimi İle İlgili Özlü Sözler
KADIN ÜST GİYSİLERİ DİKİMİ KURS PLANIANA DİLDE İLETİŞİM KURS PLANI12. sınıf Nesne tabanlı programlama 1. dönem 2. yazılı soruları 2017 - 201810. sınıf programlama temelleri 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 201810. sınıf paket programlar 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 2018
11. Sınıf Web tasarımı ve programlama 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 201811. Sınıf Veritabanı Organizasyonu 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 2018Derslerde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım2017 - 2018 Web tasarımı ve programlama BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Veritabanı Organizasyonu BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Temel Elektronik ve Ölçme BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Bilişim Teknik Resmi BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Programlama Temelleri BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Paket Programlar BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Grafik ve Animasyon BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri BEP Yıllık PlanıNesne Tabanlı Programlama 1. dönem 1. yazılı (3 saatlik)İnternet programcılığı 1. dönem 1. yazılı 2017 - 20182017 - 2018 Paket programlar yıllık planı2017 - 2018 Nesne tabanlı programlama yıllık planı ( 3 saatlik )

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst