liste
liste1

Türkiye'de Çıkarılan Madenler, Enerji Kaynakları ve Petrol Rafinereleri Konu Anlatımı

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 1625

TÜRKİYE'DE ÇIKARILAN MADENLER
Türkiye de çok sayıda maden ve enerji kaynağı mevcuttur. Ülkemiz bu madenlerin çıkarılıp işlenmesine çok önem vermiştir. Bu amaçla Maden Tetkik Arama Kurumu ve Etibank isminde bir banka kurulmuştur.
Türkiye'de Çıkarılan Madenler
Aspest
Bakır
Barit
Boksit
(Aliminyum)
Bor
Civa
Çinko
Demir
 Fosfat
Krom
Kurşun
Kükürt
Lületaşı
Manganez
Mermer
Oltu Taşı
Tuz
Volfram
Zımpara Taşı


ENERJİ KAYNAKLARI
Doğalgaz
Güneş
Jeotermal Enerji
Linyit
Petrol
Rüzgâr
Radyoaktif Mineraller
Su
Taş Kömürü


TÜRKİYE'NİN PETROL RAFİNERİLERİ
Türkiye'de Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nde petrol çıkartılmaktadır. Türkiye'de çıkartılan petrol, tüketimimize yetmediği için yurt dışından ithal edilmektedir.
Ülkemizden çıkartılan ve ithal edilen ham petrol, aşağıdaki petrol rafinerilerimizde işlenmekte ve kullanılabilir hale getirilmektedir.


Petrol Rafinerilerimiz;
Adı                                Bulunduğu İl
Orta Anadolu         - Kırıkkale
Aliağa                   - İzmir
Ataş                     - Mersin
İpraş                    - İzmit
Batman                - Batman

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst