liste
liste1

Ülkemizde çıkarılan başlıca madenler, kullanıldığı yerler

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 422
Kategori : Çeşitli Eğitim Kaynakları

1. KAYA TUZU

Tuz Gölü ile İzmir Çamaltı tuzlasından ile Kaya tuzu Çankırı, Kars, Iğdır ve Nevşehir'den çıkarılır. Tuzlu suların buharlaşmasıyla geride kalan tortuya denir. Besin olarak tarımda, trafikte, sanayide kimyasal madde üretiminde kullanılır. Sofra tuzu üretiminde kullanılır.

2. TALK

Pudra üretiminde, pencere, kapı, seramik ve kauçuk yapımında kullanılır.

3. DEMİR

Sivas , Malatya ,Balıkesir , İzmir ve Kütahya'da çıkarılır. Genellikle saf halde kullanılmaz, diğer metallerle karıştırılarak kullanılır. İnşaatlarda beton, kolon, kiriş ve yüzeylerin güçlendirilmesinde kullanılır. Örneğin; demirin karbonla bileşimiyle oluşan çelik, sanayinin ham maddesidir. Demir bileşiklerinden; mürekkep yapımında, deri ve yünleri siyaha boyamada, tarlalardaki parazitlerin öldürülmesinde de yararlanılır.

Demir, endüstride en çok kullanılan maden cevheridir. Demir-çelik endüstrisinde hammadde olarak kullanılır. Otomotiv sanayinde, inşaatlarda kullanılır.

4. BAKIR

Artvin, Kastamonu ve Elazığ'da çıkarılır. Kırmızı renkte bir madendir. Bakırın elektrik iletkenliği çok yüksek olduğu için en önemli kullanım alanı elektrik - elektronik sanayidir. Madeni para yapımında, kuyumculukta, bronz heykelciliğinde kullanılır. Aynı zamanda iyi bir ısı iletkenidir. Bakır madeni, kap kacak yapımında da kullanılır. Kolay işlenen bir madendir. Elektrik ve elektronik sanayisinde, elektrik kablolarında, elektrik motorlarının bobinlerinde, mutfak eşya yapımında, inşaatlarda, turistik eşya yapımında kullanılır.

ülkemizde çıkarılan madenler, kullanım alanları

5. ALÜMİNYUM

Demirden sonra en çok kullanılan madendir. Hafiftir,ısı ve elektriği iyi iletir. Diğer metallerle karıştırılarak kullanılır. Hafif oldukları için bu karışımlar hafif malzemeyi gerektiren her yerde özellikle de uçak ve otomobil sanayisinde kullanılır. Alüminyum; bina yapımında, elektrikli araçlarda, kap kacak yapımında vb. yerlerde kullanılır.

6. BOR

Eskişehir, Kütahya, Balıkesir'de çıkarılır. Sanayide sayısız denecek kadar çok çeşitli işlerde kullanılmaktadır. Bor minerallerinden elde edilen boraks ve borik asit; özellikle nükleer alanda, savunma sanayisinde, jet ve roket yakıtı, sabun, deterjan, lehim, fotoğrafçılık, tekstil boyaları, cam elyafı ve genellikle kâğıt sanayinde, cam, seramik, yapay gübre üretiminde, tekstil, ilaç çimento, kozmetik ve kâğıt sanayilerinde, otomobillerin hava yastıkları ve hidrolik frenlerinin yapımında kullanılır.

Türkiye, bor minerallerinde dünyanın en zengin ülkesidir. Dünya rezervinin % 70'i Türkiye'de bulunmaktadır.

7. KROM

Elazığ, Muğla, Denizli, Kayseri, Bursa, Kütahya, Eskişehir'de çıkarılır. Sert, paslanmaz ve iyi parlatılan bir madendir. Demir çelik sanayinde , çeliğin sertleştirilmesinde ve paslanmaz çelik üretiminde kullanılır

8. LİNYİT

Kütahya, Manisa, Kahramanmaraş, Muğla, Konya gibi yurdumuzun pek çok yerinden çıkarılır.Linyit ülkemizden bol miktarda çıkarılan bir maden çeşididir. Isı değeri düşük olan bir kömür çeşididir. Termik santrallerde elektrik enerjisi elde etmede yakıt olarak kullanılır. Ayrıca evlerde yakıt olarak kullanılır.

ülkemizde çıkarılan madenler, kullanım alanları

9. TAŞ KÖMÜRÜ

Zonguldak'ta çıkarılır. İstanbul'da asker olan Uzun Mehmet, Zonguldak Kestaneci Köyü'ne dönünce kömür aramaya başlar. 1829 yılında taş kömürünü bulmuştur. Isı değeri yüksek olan taş kömürü fosil yakıt olarak da adlandırılır. Yüksek sıcaklık gerektiren demir – çelik fabrikalarında demirin eritilmesinde kullanılır.

10. MERMER

Afyon, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Elazığ'da çıkarılır. Yurdumuz, mermer rezervi bakımından zengin olup, çok çeşitli mermer türleri bulunmaktadır. Sert bir madendir. İşlendiğinde parlak görüntü verir. Genel olarak binaların iç ve dış dekorasyonunda, heykelcilikte ve süs eşya yapımında kullanılır.

11. ALTIN

İzmir, Tunceli, Uşak, Artvin'de bulunur. Kuyumcular mücevher yapımında kullanır. Dişçilikte, gözlük çerçevesi yapımında, uzay ve elektronik sanayinde kullanılır.

12. ALÜMİNYUM

Konya ve Antalya çevresinde çıkarılır. Çok hafif bir maden olduğu için kullanım alanı çok yaygındır. Otomobil ve uçak sanayinde, inşaat sektöründe, mutfak eşyalarının yapımında ve elektrikli araçlarda kullanılmaktadır. Elektrik iletim hatlarında kullanılır.

ülkemizde çıkarılan madenler, kullanım alanları

13. CİVA

İzmir ve Konya çevresinde çıkarılır. Madenler arasında doğada ,sıvı halde olan tek madendir. Tıp alanında, fotoğrafçılıkta, termometre üretiminde boya ve ilaç sanayinde kullanılır.

14. PETROL

Batman, Siirt, Adıyaman'da petrol çıkarılır. Petrol en çok kullanılan en önemli enerji kaynağıdır. Motorlu taşıtlarda yakıt, çelik, cam, seramik üretiminde, plastik yapımında, asfalt, makine yağı üretiminde kullanılır.

15. KÜKÜRT

Isparta ve Denizli çevresinde çıkarılır. Yapay gübre, tarım ilacı, boya ve patlayıcı madde yapımında kullanılır.

16. URANYUM

Manisa, Çanakkale, Aydın, Rize, Giresun ve Yozgat gibi yerlerde bulunmaktadır. Uranyum nükleer enerji santrallerinde yakıt olarak kullanılır.

17. GÜMÜŞ

Kütahya'da çıkarılır. Altın gibi değerli bir madendir. Elektriği ilettiği için elektrik ve elektronik sanayinde kullanılır. Süs eşyalarının yapımında ve dişçilikte kullanılır.

Sitemizde Online Test Çözün

İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst