×
liste
liste1

Ünlü biriyle röportaj örneği ( Canan Karatay )

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 1732

-Siz nasıl doktor olmaya karar verdiniz?

Aslında önceleri mimar olacağım diye tutturmuştum. Yatılı okulda biz hafta sonu da çıkamadığımız için daimi yatılılar, bizi yetimhanelere götürürlerdi. Çocuklarla oynardık, öyle büyüdüm. Başkasına yardım, el atma, çok küçük yaşta başladı bende. Kardeşlerimiz vardı orada. Zeynep Kamil'e giderdik ve hasta çocuklara hikayeler okurduk. Gönlümde doktorluğa karşı kıpırdamalar başlamıştı. Sonra babam hastalandı, hastaneye yattı, çıktı derken ben tıp okumaya karar verdim.

-Çok mu çalışkandınız okulda?

Hayır.

-Çok şaşırtıcı, tersine cevap beklerdim.

Yok, başarılıydım ama çok ihtirasım yoktu. Sosyal yönlerim daha fazlaydı.

-Tıp yılları?

Müthiş geçti, büyük keyif aldım. Yazları köylere gidip çalışırdık. Genel dahiliye stajı bittikten sonra insan hasta görmek istiyor. Ne kadar çok hasta görürseniz bilginiz o kadar artıyor. Binlerce hasta bakmışımdır, kurtarmışımdır.

-Ya kaybettikleriniz?

Bu soruyu soracaksınız diye çok korkuyordum... (Gözleri doluyor) İnşallah ağlamam.

-Var mı unutamadığınız?

Hiçbirini unutmadım. Bir çocuk vardı... Konya'dan gelmişti... Çok ağır kalp romatizması vardı, kalp artık isyan etmişti. O çocuğu kaybettik, 12 yaşındaydı... Nöbetçiydim. Hiç unutmuyorum, babası bana hücum etti ve "Siz öldürdünüz çocuğumu'' diye bağırdı. Zaten perişanım.. Oturdum, başladım ağlamaya. Ama nasıl ağlıyorum, durdurmak mümkün değil. Sonra arkadaşlarım sakinleşeyim diye bana iğne yapmak zorunda kalıyorlar. Belki de bu yüzden insanlar hastalanmasın diye uğraşıyorum.

(O sırada masaya salatalar geliyor ve Canan Karatay başlıyor söylemeye... "Mısır istemiyoruz efendim. Nereden çıkmış bu mısır merakı? Türk mutfağında mısır mı var? Gaziantep mutfağında mısır mı var? İçeri seslenin, laf etti deyin, GDO'lu mısırları bize yedirmeyin...'')

-Niye kalp?

Bizim zamanımızda mecburduk iç hastalıkları yapmaya. 5 yıl yaptım, arkasından tez yazdım, sonra jüri ile imtihan. Benim çalıştığım merkez tedavi kliniğiydi ve ben nur içinde yatsın Prof. Reşat Garan'ın yanında çalışıyordum, o Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı'ydı. 1972'de ben iç hastalıkları uzmanı oldum. Aynı yıl ilk defa bizim hastanede koroner yoğun bakım kuruldu. Hocam Avrupa Kardiyoloji Derneği'nden "Gençleri bize yönlendirin'' çağrısı alıyor ve ben İngiliz Hükümeti'nin bursuyla o merkezde 2 yıl çalıştım. Bir kardiyoloğun tek başına kalbe pil takmasını orada öğrendim, Türkiye'de ilk uygulayanlardanım. Sonra boyundan hastaya yoğun bakımda ilaç verilmesi... İlk defa orada öğrendim, uyguladım. Türkiye'de ilk mücadelem böyle başladı aslında. "Boyundan mı girilirmiş, hastaları mı boğazlıyoruz?'' dediler. Şimdi bütün yoğun bakımlarda kullanılan teknik bu.

-Hayatınız hep mücadeleyle mi geçti?

Herhalde dünyaya bu yüzden gönderilmişim ben. (Gülüyor) Hep mücadele, bir şeyi yerleştirme, geliştirme... İngiltere'den sonra Türkiye'de "koroner yoğun bakım''ın kuruluşu ve sonra koroner anjiyo öğrenmek istedim ve Güney Afrika, Capetown Üniversitesi'nde 2 yıl ileri kardiyoloji öğrendim. Orada da bacaktan koroner anjiyoyu öğrendim, burada etmediğim kavga kalmadı yerleştirmek için. Abilerimiz ablalarımız "Bacaktan anjiyo mu olurmuş?'' diyorlardı. Bugün uçan sineğe bacaktan yapılıyor.

-Sürekli kavga ettiniz yani...

Evet. Ona programlanmışım. Rahat batıyor. Gençken daha serttim. İnandığımın arkasından giderdim. Bu daha yumuşamış halim, 70 yaşındayım artık. Ne dediysem 3 vakte kadar çıkıyor.

-Peki bütün bu kariyerin yanında, ne zaman evlendiniz?

1979 yılında, 36 yaşımda evlendim. Türkiye standartlarına göre son derece geç bir yaş, hele o zamanda. Bana göre hiç geç değildi. Sürekli "Hadi kızım'' diyorlardı. Annemin bir sürü arkadaşı damat adayı getiriyor "Aman Canan evlensin'' diye, ben "Hayır önce mesleğim'' diyorum.

"36 YILLIK EVLİLİĞİN SIRRI, SEVGİ VE SAYGI. SİZ BECEREMİYORSUNUZ"

-Eşinizle nasıl tanıştınız?

Yine anneler kanalıyla. Görücü usulu yani. Eşimin annesiyle annem yolda karşılaşıyorlar, yıllardır görüşmemişler ve sohbette bizleri tanıştırmaya karar veriyorlar. Tanışıyoruz, kafamız uyuyor. O zamana kadar ben çok karşıydım görücü usulüne, ama bakın öyle evlendim. (Gülüyor) 36 yıldır evliyiz. 40 yaşında bir oğlan doğurdum.

-36 yıllık evliliğin sırrı ne?

Sevgi ve saygı, o kadar. Siz yeni nesil beceremiyorsunuz. (Gülüyor)

(Sofraya taze peynir geliyor. "Taze peynir her daim masanızda bulunsun. Bu içliköfteyi de yiyebiliriz çünkü haşlama. Kızartmasından uzak durun... Bir de niye sos koydunuz buna? Ne gerek var? Sade ve basit en iyisidir, anlatamıyorum bu ülkede... İçliköfte çok sağlıklıdır. İçinde bulgur, kıyma, soğan ceviz ve ceviz yağı vardır. Çiğköfte de iyidir.'' Canan Karatay anlatıyor, Develi Restoran'a gelen her müşteri bizim masaya uğrayıp "Hocam burada ne yemek lazım?'' demeden geçmiyor.)

-Amerika'da eşinizle birlikte 12 yıl kaldınız. Orada çalışmalar yaptınız. Niye döndünüz?

Niye geldik? Bir kere insan özlüyor. İkincisi de kalın vatandaşlık verelim falan dediler ama hiç istemedik. Annem ziyarete geldi ve dedi ki "Ben seni Amerikalılara hizmet edesin diye büyütmedim dön memleketine hizmet et!'' dedi. Odur! Döndük.

-Biz sizi ne zaman duyduk? Ne oldu da memleketin bir Canan Karatay gerçeği oldu birdenbire?

Haklısınız kendi hayatımı devam ettiriyordum ve sonra "Canan Karatay Diyeti'' kitabını yazdım ve hayatım değişti. (Gülüyor) O zaman ilk sağlık üniversitesi rektörüyüm. "Kolesterol ilaçlarını boşverin, kolesterol gereklidir'' dedim, kıyamet koptu. Herkes saldırdı. Bu arada kaç yayınevi "Bu kitap satmaz'' diye beni reddetti biliyor musunuz? Hay Kitap'tan Nihal Hanım okudu ve bastılar. Satmaz dedikleri kitabın satışı 1 milyona yaklaştı.

'SEVİLMEK ÇOK GÜZEL'

-Popüler olmak nasıl bir his?

Hayatım hiç değişmedi. Yaşım ilerledi. İşim yoğunlaştı. Rahat edeceğime. Günde en az 10 hasta bakıyorum. Çok sevildiğimi hissediyorum ve çok mutlu oluyorum, gülümsüyorum ilgiyi gördükçe..

-Çok ağır eleştiriler geliyor, davalar açılıyor.

Davaların hepsi takipsizlikle sonuçlandı, bunu buradan söyleyeyim de sevenlerim rahatlasınlar. Dava falan yok ortada.

-"Ekran Gülü" diyorlar, alınıyor musunuz?

Hiç alınmıyorum. Kardiyoloji Derneği Başkanı'na, uluslararası bir kongreden sonra kolesterol hakkında söylediklerimi soruyorlar. O da "Ne diyeyim, emekli bir öğretim üyesi, kitap yazdı, televizyon televizyon dolaşıyor. Ben ona televizyon gülü derim'' diye cevap veriyor. 70 yaşında bir insana gül diyorsa ona teşekkür ederim, ne diyeyim. Herkes fikrini söyleyecek, ama belden aşağı vurmamak lazım. Benim için "O bunak, onu dinlemeyin'' diyorlar. Üstelik bunu doktorlar söylüyor. Bilimsel olarak benimle mücadele edeceklerine "Onu akıl hastanesine kapamak lazım'' diyorlar. Ayıp tabii.

-Hakkınızda yapılan "caps''ler de çok ünlü.

Bayılıyorum onlara çok komik, yaratıcı, gençler şahane...

-Bir tanesinde 'Ne b.k yerseniz yeyin' diyorsunuz.

Gerçek değil tabii ama komik. O ifadeyi yakalamışlar.

-Nebahat Çehre ile yan yana sizi koymuşlar ve hangisini dinleyeceğiz diye sormuşlar...

Yaratıcı her fikre gülüyorum, buna da güldüm

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
Web tasarımı ve programlama 2. dönem 2. uygulama sınavı ve cevapları 2017 - 2018Veritabanı Organizasyonu 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları 2017 - 2018Güvenli İnternet Sunusu2018 MEB LGS Nitelikli okulların listesiDeğerler Eğitimi İle İlgili Özlü Sözler
KADIN ÜST GİYSİLERİ DİKİMİ KURS PLANIANA DİLDE İLETİŞİM KURS PLANI12. sınıf Nesne tabanlı programlama 1. dönem 2. yazılı soruları 2017 - 201810. sınıf programlama temelleri 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 201810. sınıf paket programlar 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 2018
11. Sınıf Web tasarımı ve programlama 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 201811. Sınıf Veritabanı Organizasyonu 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 2018Derslerde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım2017 - 2018 Web tasarımı ve programlama BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Veritabanı Organizasyonu BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Temel Elektronik ve Ölçme BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Bilişim Teknik Resmi BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Programlama Temelleri BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Paket Programlar BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Grafik ve Animasyon BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri BEP Yıllık PlanıNesne Tabanlı Programlama 1. dönem 1. yazılı (3 saatlik)İnternet programcılığı 1. dönem 1. yazılı 2017 - 20182017 - 2018 Paket programlar yıllık planı2017 - 2018 Nesne tabanlı programlama yıllık planı ( 3 saatlik )

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst