liste
liste1

Yenilenebilir Enerji Nedir - Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 2079

Yenilenebilir enerji (kaynakları) sürekli devam eden doğal proseslerdeki varolan enerji akışından elde edilen enerjidir. Bu kaynaklar güneş ışığı rüzgar akan su (hidrogüç) biyolojik prosesler ve jeotermal olarak sıralanabilir.


En genel olarak yenilenebilir enerji kaynağı; enerji kaynağından alınan enerjiye eşit oranda veya kaynağın tükenme hızından daha çabuk bir şekilde kendini yenileyebilmesi ile tanımlanır. Örneğin güneşten elde edilen enerji ile çalışan bir teknoloji bu enerjiyi tüketir fakat tüketilen enerji toplam güneş enerjisinin yanında çok küçük kalır. En genel yenilenebilir enerji formu  güneşten gelendir. Bazı formlar güneş enerjisini ve rüzgar gücünü depolar .


Yenilenebilir enerjinin tesisler hayvanlar ve insanlar tarafından kalıcı olarak tüketilmesi mümkün değildir. Fosil yakıtlar çok uzun bir zaman skalası göz önüne alındığında teorik olarak yenilenebilir iken istismar edilerek kullanılması sonucu yakın gelecekte tamamen tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.


Modern Yenilenebilir Enerji Kaynakları

 • Rüzgar enerjisi
 • Su gücü (Hidrogüç)
 • Güneş enerjisi
  • Jeotermal enerji
 • Biyoyakıtlar
  • Sıvı biyoyakıtlar
  • Katı biyokütle
  • Biyogaz
 • Küçük ölçekli enerji kaynakları
  • Piezoelektrik
  • Termoelektrik
  • Elektromanyetik radyasyon

 
Kullanımı
Yenilenebilir enerji kaynakları direkt olarak kullanılılabilir veya enerjinin başka bir formuna dönüştürülebilir. Direkt kullanım örnekleri güneş enerjisi ile çalışan aletler jeotermal ısıtma ve su veya rüzgar değirmenleridir. Endirekt kullanıma örnek olarak ise elektrik üretiminde kullanılan rüzgar türbinleri veya fotovoltaj pilleri verilebilir.


Yenilenebilir enerji ücretsiz enerji olarak da kategorize edilebilirse de çoğu yenilenebilir enerji kaynağına normalde ücretsiz enerji denemez. Mühendislikte ücretsiz enerji ile kastedilen direkt olarak doğadan elde edilebilen bir enerji ve insanlar tarafından tüketilmesi mümkün olmayan enerjidir.


Gelişimi ve Çevreye Etkileri
Yenilenebilir enerjinin gelişimi yenilenebilir enerji kaynaklarının insanlar tarafından kullanımı ile ilgilidir. Yenilenebilir enerjinin gelişimine olan ilgi fosil yakıtların çevreye verdiği atık gazlar ve fosil yakıtlar ve nükleer enerjinin kullanımının riskleri ile doğrudan ilişkilidir.


2002 yılı kasım ayı Enerji Ajansı verilerine göre tüm dünyada kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam enerji kaynakları içindeki payı % 13.8 'dir. Bu payın dağılımı ise % 80 yanabilir ve yenilenebilir atıklar  % 16.5 hidro enerji % 0.5 diğerleri (rüzgar jeotermal güneş dalga gel-git olayları vs.) olarak verilmiştir.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
2016 - 2017 PANO SENE BAŞI 1. DÖNEM DAL ZÜMRESİELEKTRİK TESİSATI VE PANO "PANO" 2016-2017 YILLIK PLANIELEKTRİK TESİSATI VE PANO ZATE 2016-2017 YILLIK PLANI2016 - 2017 İnternet Programcılığı Yıllık Planı2016 - 2017 Grafik ve Animasyon Yıllık Planı
2016 - 2017 Açık Kaynak İşletim Sistemi Yıllık Planı2016 - 2017 Nesne Tabanlı Programlama Yıllık Planı ( 3 saatlik )2016 - 2017 Programlama Temelleri Yıllık Planı ( 3 - 4 Saatlik )2016 - 2017 Temel Elektronik ve Ölçme Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri (BTT) Yıllık Planı
2016 - 2017 Web Tasarım ve Programlama Yıllık Planı ( 10 - 12 Saatlik )2016 - 2017 Veritabanı Organizasyonu Yıllık Planı ( 2 - 3 Saatlik )2016 - 2017 Paket Programlar Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknik Resmi Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknolojileri alan zümre toplantı tutanağı
2015 - 2016 Bilişim Teknolojileri Alanı Sene Sonu Zümre Toplantı Tutanağı10. Sınıf Programlama Temelleri 2. Dönem 2. Yazılı Sınavı ve BEP4. sınıf matematik olasılık soruları3. Sınıf matematik sıvı problemleri ( 29 adet )2. Sınıf Matematik dört işlem, simetri, bölme işlemi, çıkarma işleminde verilmeyenler testi
4. Sınıf Türkçe 2. Dönem 3. Yazılı Soruları 2016Eba derste yaprak test paylaşımı resimli anlatımMantığın alanı ve ilkeleri konu anlatımı12. Sınıf Mesleki yabancı dil 2. dönem 2. yazılı soruları 112. Sınıf Mesleki yabancı dil 2. dönem 1. yazılı soruları 2

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst