liste
liste1

Yeterli ve Dengeli Beslenme Serbest Okuma Metni

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 875

Sağlık, insan yaşamının sürdürülmesinde, yaşam kalitesinin yükseltilmesinde ve korunmasında özel bir öneme sahiptir.
Sağlığın korunması ve geliştirilmesi kişinin öncelikle kendi sağlığına sahip çıkması ve sağlık bilincini geliştirmesi ile mümkün olmaktadır.
Sağlıklı yaşam için yeterli ve dengeli beslenme, düzenli spor, stresten uzak durma ve düzenli sağlık kontrolü şarttır. Sağlık için yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme temel unsurdur.

Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin maddelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almaktır. Besin maddeleri vücudun gereksinimi kadar alınmadığında yetersiz beslenme oluşur.

İnsanın yaşamı için birçok besin maddesine gereksinimi vardır. ‹nsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için bu besin maddelerinin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir. Bu besinlerin herhangi biri alınmadığında veya gereğinden az alındığında, büyüme ve gelişme yavaşlar, sağlık bozulur. Gereğinden fazla besin maddesi tüketilirse çok alınan bazı besinler vücutta yağ olarak depolandığından sağlık için zararlı olur. Bu duruma dengesiz beslenme denir. Dengesiz beslenmenin önlenmesinde beslenme eğitimi ile sağlıklı beslenme bilincinin kazandırılması büyük bir önem taşır.

Yeterli ve dengeli beslenen kişiler sağlıklıdırlar. Hareketli ve esnek bir bedene, düzgün bir cilde, canlı, parlak saçlara ve gözlere sahiptirler. Kuvvetli, gelişimi normal kasları, çalışmaya istekli kişilikleri, boy uzunluğuna uygun vücut ağırlıkları ve normal zihinsel gelişimleri vardır. Sık sık hasta olmazlar. Yetersiz ve dengesiz beslenen kişiler ise yavaş hareket ederler, isteksiz ve sağlıksızdırlar. Şişman veya zayıf bir vücuda, iştahsız, yorgun, isteksiz bir yapıya sahiptirler.

Okul Çağı Çocuklarında Beslenme

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme her yaş döneminde olduğu gibi özellikle de çocuklar için çok önemlidir. Hızlı büyüme ve gelişme nedeni ile okul çağı çocuklarının pek çok besin maddesine olan ihtiyacı hayatın diğer dönemlerine oranla daha fazladır. Bu dönemde kazanılacak beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürmektedir. Sürekli büyüme gelişme süreci içinde olan çocuklar, beslenme yetersizliklerinden daha çok etkilenirler. Çocukluk döneminde edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları, yetişkinlik döneminde kalp, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve şişmanlık gibi hastalıklar için tehlike oluşturmaktadır.

Okul Çağı Çocuklarının Beslenme Önerileri

Okul çağı büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu, yaşam boyu sürebilecek beslenme alışkanlıklarının büyük ölçüde oluştuğu bir dönemdir. Sağlıklı yaşam için şu önerileri dikkate almalısınız: Her öğünde karbonhidrat, protein, yağ, mineral ve vitaminler gibi temel besin maddelerinden tüketmelisiniz. Günde en az iki bardak süt, beş-altı bardak su içmelisiniz. Yemekleri yavaş ve çiğneyerek, çiğ sebze ve meyveleri bol su ile yıkayarak yemelisiniz. Açıkta satılan yiyecekleri ve öğün aralarında şekerli besinleri tüketmemelisiniz. Çay, gazlı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, süt ve ayran içmelisiniz. Her gün üç ana, iki ara öğün olarak beslenmenize dikkat etmeli, öğün atlamamalısınız.

Okulda veya özellikle okuldan eve geldiğinizde, dinlenirken ve ders çalışırken açlık hissettiğinizde ara öğünlerde seçeceğiniz besinler, aldığınız enerji miktarını etkiler. fieker ve yağ içeriği fazla olan yiyeceklerle gereksiz yere fazla enerji almış olursunuz. Bu nedenle ara öğünlerde meyve, ayran, süt, taze meyve suları, peynir, ekmek, küçük kek veya poğaça gibi yiyecek ve içecekler tüketirseniz daha sağlıklı beslenmiş olursunuz. Tatlı yemek istediğiniz zamanlarda ise en iyi seçim, sütlaç veya muhallebi gibi sütlü tatlılardır. Okul çağında sağlıklı beslenme size sağlıklı bir gelecek hazırlayacaktır.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
2016 - 2017 PANO SENE BAŞI 1. DÖNEM DAL ZÜMRESİELEKTRİK TESİSATI VE PANO "PANO" 2016-2017 YILLIK PLANIELEKTRİK TESİSATI VE PANO ZATE 2016-2017 YILLIK PLANI2016 - 2017 İnternet Programcılığı Yıllık Planı2016 - 2017 Grafik ve Animasyon Yıllık Planı
2016 - 2017 Açık Kaynak İşletim Sistemi Yıllık Planı2016 - 2017 Nesne Tabanlı Programlama Yıllık Planı ( 3 saatlik )2016 - 2017 Programlama Temelleri Yıllık Planı ( 3 - 4 Saatlik )2016 - 2017 Temel Elektronik ve Ölçme Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri (BTT) Yıllık Planı
2016 - 2017 Web Tasarım ve Programlama Yıllık Planı ( 10 - 12 Saatlik )2016 - 2017 Veritabanı Organizasyonu Yıllık Planı ( 2 - 3 Saatlik )2016 - 2017 Paket Programlar Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknik Resmi Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknolojileri alan zümre toplantı tutanağı
2015 - 2016 Bilişim Teknolojileri Alanı Sene Sonu Zümre Toplantı Tutanağı10. Sınıf Programlama Temelleri 2. Dönem 2. Yazılı Sınavı ve BEP4. sınıf matematik olasılık soruları3. Sınıf matematik sıvı problemleri ( 29 adet )2. Sınıf Matematik dört işlem, simetri, bölme işlemi, çıkarma işleminde verilmeyenler testi
4. Sınıf Türkçe 2. Dönem 3. Yazılı Soruları 2016Eba derste yaprak test paylaşımı resimli anlatımMantığın alanı ve ilkeleri konu anlatımı12. Sınıf Mesleki yabancı dil 2. dönem 2. yazılı soruları 112. Sınıf Mesleki yabancı dil 2. dönem 1. yazılı soruları 2

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst