×
liste
liste1

Yön bulma yöntemleri oku - yaz

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 565
Kategori : 3. Sınıf Hayat Bilgisi Etkinlikleri

Bir yeri tarif edebilmek için ya da bir yeri bulabilmek için yönleri kullanırız. Yönler ana yönler ve ara yönler olmak üzere 2 ye ayrılır. Kuzey, güney, doğu, batı ana yönler; kuzeydoğu, kuzeybatı, güneydoğu, güneybatı ara yönlerdir.

Yönümüzü bulmak için çeşitli yöntemler kullanırız. Bu yöntemler şunlardır:

1. Yönümüzü en doğru biçimde pusula denen aletle bulabiliriz. Pusulanın koyu renkli ucu daima kuzeyi (N), açık renkli ucu güneyi (S) gösterir.

2. Pusulanın olmadığı zamanlarda güneşten yararlanarak da yönümüzü bulabiliriz. Güneşin doğduğu yön doğu, battığı yön batıdır. Güneş'in doğduğu yöne sağ kolumuzu uzatırız. Bu durumda sağ kolumuz doğu, sol kolumuz batıyı, önümüz kuzey, arkamız güneyi gösterir.

3. Geceleri Kutup Yıldızı'ndan yararlanarak yönümüzü bulabiliriz. Kutup Yıldızı daima kuzey yönünü gösterir. Kutup Yıldızına, Demirkazık da denir.

4. Karınca yuvalarının giriş kısımları güneyi gösterir. Toprağın yığıldığı yer kuzeyi gösterir.

5. Ağaçların ve taşların yosun tutan tarafı kuzeyi gösterir.

6. Cami minarelerinin kapıları güneyi gösterir.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst