Blog ne / nedir | 2019

Bot terimi robotun kısaltmasıdır. Suçlular, bilgisayarınızı bir bot'a (zombiye) çevirebilen kötü amaçlı yazılımları dağıtırlar. Böyle bir durumda bilgisayarınız, sizin haberiniz olmadan internet üzerinden otomatik görevleri gerçekleştirebilir.

Suçlular genelde çok sayıda bilgisayarı etkilemek için bot kullanırlar. Bu bilgisayarlar da bir ağ veya botnet oluştururlar.

Suçlular botnetleri, istenmeyen e-posta mesajları göndermek, virüsleri yaymak, bilgisayar ve sunuculara saldırmak ve diğer türlerdeki suçları işlemek ve sahtekarlıklarda bulunmak amacıyla kullanır. Bir botnetin parçası olması durumunda bilgisayarınız yavaşlayabilir ve istemeden suçlulara yardımcı olabilirsiniz.

Bir sistemin erişilmesini engellemek amacıyla yapılan saldırıdır. Daha önceden zararlı yazılım yüklenerek ele geçirilmiş ve BOT olarak tabir edilen bilgisayarlara komut vererek istenen web sitesine kısa sürede çok sayıda istek göndererek başka kullanıcıların ulaşmasının engellenmesi eylemidir. Aynı anda 10 kişinin geçebileceği bir market kapısına 10.000 kişinin yığılması gibi bir benzetme yapılabilir. Genelde ticari amaçla yapılır ama siyasi ve terör amacı ile de yapıldığı görülmektedir.

Menu