Blog ne / nedir | 2005

Turizm Fakültesi bünyesinde yer alan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'nün temel amacı; öğrencilere Mutfak Yönetimi, Restoran Yönetimi, Kafe-Bar Yönetimi, Yiyecek-İçecek Yönetimi konularında eğitim vermektir. Uluslararası alanda rekabet edebilecek bilgi ve becerilerle donatılmış; ulusal ve uluslararası Mutfak Kültürü (Culinary) konusunda uzman personel ve yönetici şefler yetiştirmek bölümün bir diğer amacıdır. Program boyunca öncelikle Türk Mutfak Kültürü ve daha sonra Uluslararası Mutfak Kültürü (International Cooking) alanında çalışmalar yaparak, Türk Mutfağının Uluslararası Mutfaklar içerisinde yer alması hedeflenmiştir. Bu bağlamda, dört yıllık lisans eğitimi süresince öğrencilere en temelden en ileri seviyeye kadar yemek sanatının incelikleri öğretilmekte, iş hayatında ihtiyaç duyacakları iletişim ve yönetim becerileri kazandırılmaktadır. Program sonunda öğrenciler, yiyecek içecek işletmelerinde yönetici olabilmenin yanında, kendi işletmelerini kurabilmeye yönelik bilgi birikimine de sahip olacaklardır. Başarılı öğrenciler için akademik kariyere yönelik imkânlarda da sunulmaktadır.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde verilen teorik ve uygulamalı derslerin yanında; Genel İşletme, Pazarlama, Muhasebe, İşletme Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, İletişim, Halkla İlişkiler, İş Hukuku ve Girişimcilik gibi teorik dersler de yer almaktadır.

Hangi üniversitelerde bulunur ?

Anadolu Üniversitesi, Akdeniz üniversitesi, Bilgi üniversitesi, Beykent üniversitesi, Gazi üniversitesi, Özyeğin üniversitesi, Yeditepe üniversitesi, Selçuk üniversitesi gibi farklı üniversitelerde bulunmaktadır.

İş imkanları

Ulusal ya da global şirketlerde, turizm işletmelerinde ve bu kuruluşlara hizmet veren ilgili işletmelerde uzman olarak çalışabilecek mezunlar, restoran işletmeciliği, gastronomluk, yöneticilik ve uzmanlık pozisyonlarında yer alabilirler. Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü mezunları otel işletmelerinin yiyecek ve içecek bölümde; bu bölüme bağlı restoran, mutfak ve barlarda ve bağımsız yiyecek içecek işletmelerinde yönetici olabilirler. Ayrıca, bölüm mezunlarının akademik kariyer yapmaları da mümkündür.

Akdeniz üniversitesi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programının ders programı için tıklayınız.

Menu