Blog ne / nedir | 320

Yaşı altı aylıktan büyük olan herkese grip aşısı öneriliyor.

Grip hastalığı ile birlikte ciddi komplikasyon gelişme riski olan hastaların, astım, diyabet ve kronik akciğer hastalığı bulunanların, kemoterapi görenlerin, gebelerin, 5 yaş altı ve 65 yaş üstü kişilerin bu aşıyı yaptırması gerekiyor.

Grip oldukları zaman ciddi komplikasyon gelişme riski olan hastalarla birlikte yaşayanlar veya onlara bakanlar, sağlık personeli ile altı aylıktan küçük çocuğa bakanların da aşı yaptırmaları önem taşıyor.

GRİP AŞISI KİMLERE ÖNERİLMİYOR?

Aşı özellikle altı aylıktan küçük çocuklara ve grip aşısına alerjisi olanlara önerilmiyor. Herhangi bir aktif hastalığı olan veya ciddi ateşi olanlarda ise iyileşene kadar beklenmesi gerekiyor.

GRİP AŞISI KORUYOR

Grip aşısı bir önceki yıl yapılan araştırmalara göre oluşturulan virüs ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Koruyuculuğu yüzde 70 - 90'a ulaşabilen bu aşının ekim ayı sonuna kadar yaptırılması istenmekle birlikte sezon boyunca yapılabileceği de belirtiliyor. Grip aşısı, ortalama iki haftada antikor oluşmasına neden oluyor. Bu antikorlar aşı içindeki virüslere karşı kişiyi koruyor. Aşılar, araştırmalar sonrasında o yıl görülme olasılığı en yüksek olan virüs çeşitlerini içeriyor. Geleneksel grip aşıları (trivalan), üç grip virüsü çeşidine (influenza AHİNİ, İnfluenza A H3N2 ve influenza B) göre koruma sağlarken, bu yıl dört grip virüsü (Quadrivalan) çeşidine karşı korumalı aşılar da kullanılmaya başlanıyor.

Menu