Blog ne / nedir | 652

Güneşin ultraviole ışınlarına aşırı maruz kalmanın sonucunda oluşan güneş lekeleri tedavi edilmesi gereken sorunlar arasında yer alabiliyor. Bu lekeler nasıl oluşuyor, vücutta yaygın olarak görüldükleri yerler nersi oluyor ?

Güneş lekeleri nasıl oluşuyor?

güneş lekeleri nasıl oluşur ?

Cilt lekeleri, ciltte melanin adı verilen pigment miktarının aşırı artmasıyla oluşuyor. Oluşumunda birçok etken rol oynamakla birlikte, cilt lekelerinin en önemli nedeni güneş ışınları oluyor. Aşın miktarda güneş ışınına maruz kalmak sadece lekelerin oluşumuna değil, oluşmuş lekelerin daha da koyulaşmasına yol açıyor. Bunun dışında genetik yatkınlık, gebelik, doğum kontrol hapları başta olmak üzere kullanılan birtakım İlaçlar, cilde temas eden bazı kozmetik ürünler, ciltte inflamasyona yol açan akne gibi bazı cilt hastalıkları da lekelerin gelişmesine neden olabiliyor.

Vücudun hangi bölgelerinde görülüyor ve kaç türü bulunuyor?

En sık yüz, dekolte bölgesi, omuzlar ve el üzerlerinde görülüyor. Yüzde özellikle alın, burun sırtı, yanaklar ve üst dudakta oluşuyor. Cilt lekelerinin birçok farklı türü bulunuyor. En sık görülen ve özellikle güneş ışınlanyla tetlklenenler yaşlılık veya karaciğer lekesi olarak bilinen solar lentigo, gebelik lekesi veya gebelik maskesi olarak bilinen melazma ile çiller şeklinde ortaya çıkıyor.

Leke açıcı kozmetik ürünlerin içeriğinde hangi maddelerin olması gerekiyor?

Kozmetiklerin içinde çok sayıda farklı leke açıcı etki gösteren madde bulunuyor. Bu etken maddelerin başlıcaları; retinoidler (retinol, retinaldehlt ve retinil esterleri), alfa-hidrokslasitler (meyve asitleri- glikollk asit), hidrokinon, azelaik asit, kojik asit, arbutin, fitik asit, askorblk asit, soya ve meyan kökü ekstresi olarak sıralanabiliyor. Retinoidler, alfa-hidrokslasitler, hidrokinon, azeliak asit ve kojik asitin hem bilimsel olarak kanıtlanmış leke açıcı etkileri bulunuyor, hem de etkileri daha yüksek oluyor. Bu nedenle leke açıcı kozmetikler alırken bu maddeleri içerenlerin tercih edilmesi gerekiyor.

Menu