Blog ne / nedir | 2787

Kimlik avı, çevrimiçi ortamda bir tür kimlik bilgilerinin çalınması hırsızlığıdır. Kredi kartı numaraları, parolalar, hesap verileri veya diğer bilgiler gibi kişisel verilerinizi veya bilgilerinizi çalmak için tasarlanmış e-posta ve sahte web sitelerini kullanır.

Sahtekarlar, bankanız veya kredi kartı şirketiniz gibi güvendiğiniz web sitelerinden geliyormuş gibi görünen ve sahte web sitelerine bağlantılar içeren ve kişisel bilgilerinizi vermenizi isteyen milyonlarca sahte e-posta iletisi gönderebilir. Suçlular bu bilgileri hesabınızdan para çalmak, adınıza yeni hesaplar açmak veya kimliğinizi kullanarak resmi belgeler temin etmek gibi birçok farklı sahtekarlıkları gerçekleştirmek amacıyla kullanabilirler.

Kimlik avı dolandırıcılığına ilişkin bir e-posta iletisi aldığınızda, bu e-postayı silin. İletideki herhangi bir bağlantıyı açmayınız. Kimlik avı dolandırıcılığı amacıyla e-posta gönderen suçlular rastgele oluşturulmuş e-posta adreslerine milyonlarca ileti gönderirler. Mümkün olan en fazla sayıda insanı kandırmak için de popüler şirketleri taklit ederler.

Menu