Blog ne / nedir | 2536

Culicoides cinsi kan emici sineklerden bulaşan ve halk arasında 'üç gün hastalığı' olarak bilinen Bovine Ephemeral Fever (BEF), Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinden başlayarak Adana ve birçok kentte görülmektedir.

üç gün hastalığı

Culicoides cinsi sinekler, sivrisinekler'e benzememektedir. Özellik bakımından biraz kambur ve kanatları benekli bir yapısı vardır. Sivrisinekler gibi suyun içine değil bataklıklara yumurta bırakırlar. Enfekte olan hayvandan kan emip, hasta olmayan hayvanlara BEF virüsü gibi hastalığı taşırlar. Sadece BEF virüsü değil, insanlara da hastalık bulaştırabiliyorlar. İnsanlara bulaştırdıkları hastalıklar arasında en yaygını körlük ve deri altı hastalıklardır.

Bu sineklerin 1400 çeşidi vardır. Şimdiye kadar ülkemizde bu sineklerin 57 tanesi tespit edilmiştir. Bunların temel özelliği hayvanlardan kan emiyor olmasıdır.

Veterinerler tarafından vatandaşlara, hayvanların üzerine bu sineklerin konmaması için ilaçlar sıkabilir, bataklıklar kurutulup, ilaçlanabilir önerilerini sunmaktadırlar. Henüz bu hastalık için ruhsatlandırılmış bir aşı yoktur.

Menu