Blog ne / nedir | 2036

Kuduz, özellikle köpeklerin taşıdığı ölümcül bir hastalıktır. Pasteur'ün (Pastör) yaşadığı yıllarda kuduz çok önemli bir sorundu. Pasteur’den önce kuduza yakalanmış insanlar için uygulanan tek çare, ısırılan yerin kızgın bir demirle derinlemesine dağlanmasıydı. Bu uygulama her zaman başanlı olamıyordu. Müdahale gecikince bu yöntem acı vermekten başka bir işe yaramıyordu.

kuduz aşını ilk kim buldu

Pasteur, bu aşı için ilk olarak bir tavşan kullandı. Ancak, Pasteur insanlar üzerinde henüz uygulamadığı bu aşıyı uygulamaya çekiniyordu.

Bir gün kendisine köpek saldınsına uğramış bir çocuk getirildi. Azgın bir köpeğin on dört yerinden ısırdığı çocuğa kızgın demir uygulaması yapılamazdı. Böyle bir müdahale çocuğun yanarak acı içinde ölmesine sebep olacaktı. Pasteur, bu aşıyı daha önce denemediği için çocuğa uygulamak istemedi. Fakat daha sonra çocuğun doktoru gelip Pasteur’a aşı olmadığı takdirde çocuğun öleceğini söyledi. Çocuğun annesinin feryatlarına dayanamayan Pasteur, aşısını ilk kez bu çocukta denedi. Sonuç, çocuk için kurtuluş, insanlık için büyük bir müjde oldu.

Menu