Blog ne / nedir | 975

Masa tenisi, iki veya dört oyuncunun birbirlerine topu ileri geri olarak attığı ortasında ağ olan masanın üstünde oynanan bir oyundur.

Masa tenisi sporu için uzunluğu 274 cm, genişliği ise 152 cm olan bir masa tenisi masası, çapı 40 milimetre ağırlığı 2.7 gram olan masa tenisi topu, üzeri pütürlü plastik ya da kauçuk malzeme ile kaplı tahtadan yapılmış raket gereklidir.

Masa tenisinde, raketle vurulan top, saha dışına çıkmamak kaydıyla (yere düşmemesi gerekmektedir) ağın iki yanı arasında gidip gelir. Tarafların önceden kararlaştırması koşuluyla karşılaşma üç ya da beş set üzerinden oynanır ve oyun servisle başlatılır.

masa tenisi kuralları

Oyuncu kendi sahasına gelen ve en fazla bir kez topa raketiyle vurup, topu rakibinin sahasına gönderir. Kurallar çerçevesinde bunu gerçekleştiremeyen oyuncunun rakibi bir sayı kazanır. Her sayıdan sonra oyunun tekrar başlayabilmesi için servis atılır. Toplam beş sayıda bir servis atan değişir.

21 sayı kazanan seti de kazanır. Ancak set sonuna doğru 20-20’lik eşitlik yakalanırsa, servis her sayıda değişir ve rakibine iki fark atan oyuncu seti kazanır. Servis atılırken oyuncular avuçları açık bir şekilde havaya attıkları topa raketle vururlar ve sadece servis atışı sırasında top kendi sahasında bir kez zıplayıp rakip sahaya gitmelidir.

Menu