Blog ne / nedir | 1926

Uzman doktorlar tarafından reçete ile verilen Parasetamol içeren ilaçlar, gribal enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan semptomların ortadan kaldırılması amacıyla kullanılır. Çok sayıda ilacın etken maddesi olarak kullanılır.

Etken maddesi parasetamol olan ilaçlar ateş düşürücü ve ağrı kesici özellikleri nedeniyle tercih edilirler, renksiz ve acı yapıdadırlar. Kokusuz, beyaz ve kristalize bir toz halinde olan Parasetamol maddesinin acı bir tadı bulunur ve suda sınırlı ölçüde çözünür.

Parasetamol ağızdan alındığında gastrointestinal sistemde yani vücudun çiğneme, sindirim, emilim ve boşaltım işlemlerinin meydana geldiği ağızdan anüse kadar olan bölümü kapsayan sistemde hızla emilir.

Parasetamol içeren ilaçlar alındıktan sadece 30 ila 60 dakika sonra maksimum plazmalara ulaşarak, bütün dokulara büyük bir hızla dağılır. Parasetamol içeren ilaçların plazma proteinlerine bağlanması ise zayıftır.

Parasetamol içeren ilaçlar nerelerde kullanılır ?

Baş ağrısı, migren, âdet sancıları, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı gelişen ağrı, nevralji, nevrit, siyatik, lumbago, kas ve eklem ağrıları, orta kulak ağrıları, sinüzit ve cerrahi operasyonlara veya yaralanmalara bağlı ağrılar ile vücutta oluşan birçok ağrıda faydalıdır.

Asetilsalisilik asite duyarlılığı olan hastalarda alternatif ilaç olarak kullanılır.

Menu