Blog ne / nedir | 929

Bulut oluşumu atmosferdeki yoğuşmanın ilk aşamasıdır. Yoğuşmanın ilerlemesi ile daha da büyüyen katı ve sıvı tanecikler havada asılı kalamayacağından yer çekiminin etkisiyle yeryüzüne düşer. Bu olaya yağış adı verilir.

Bulutlardan gelen yağışlar

Yağmur: Buluttaki su buharı zerreciklerinin soğuma sonucu birleşerek su damlaları hâline gelmesi yer çekiminin etkisiyle yeryüzüne düşmesidir. 0 °C 'nin üzerinde gerçekleşir.

Kar: Havadaki su buharının 0 °C 'nin altında yoğuşmasıyla ince taneli kristaller oluşur. Bu kristallerin birleşmesiyle de kar meydana gelir.

Dolu: Dikey yönlü hava hareketlerinin çok güçlü olduğu bulutlardaki su damlacıklarının 0 °C 'nin altında donmasıyla oluşan iri buz kristalleridir. Daha çok ilkbahar ve yaz mevsiminde görülür.

Yeryüzünde oluşan yağışlar

Çiy: İlkbahar veya yaz mevsiminde sabahları cisimlerin üzerinde, bitkilerin yapraklarında su damlacıkları oluşur. Bu su damlacıkları yağmur damlası değildir, geceleri havanın soğumasıyla havada bulunan su buharının yoğuşarak oluşturduğu damladır. Yağmurun, havanın zemine temas ettiği yerlerde oluşması gibi düşünülebilir.

Kırağı: Yeryüzüne değen nemli hava kütlesi, sıcaklık 0 °C'nin altında ise, buz kristalleri biçiminde yoğunlaşır. Buna kırağı denir. Karaların iç kesimlerinde, bahar aylarında sık görülür. Karın, havanın zemine temas ettiği yerlerde oluşması gibi düşünülebilir.

Kırç: Zeminin aşırı soğumasıyla havadaki su buharının soğuyan zeminler, özellikle metal yüzeyler, arabaların camları üzerinde yoğunlaşarak buz hâlini almasıdır. Kırağıdan farkı buz kristallerinin tabakalar oluşturmasıdır. Kırağıyı elimizle süpürüp temizleyebiliriz, fakat kırçı yerinden sökmek için kazımak gerekir. Özellikle kış sabahlarında arabaların camlarında oluşumunu gördüğümüz kırçtır.

Menu