Abaküs dört işlem yapmak için kullanılan bir alettir. Abaküs sayı boncuğu anlamına gelir. Matematiksel zekayı geliştirmek için kullanılan bu aletin maketi nasıl yapılır ?

Abaküs maketi yapımı

Malzemeler

  • Beyaz renkli köpük ( oluşturulacak sayı adedi kadar )
  • Zemini oluşturmak için renkli kalın kağıt yada mukavva
  • Basamakları göstermek için renkli boncuklar
  • Tahta mangal şişleri
  • Basamakları göstermek için A4 kağıdı

Başlangıç olarak beyaz köpükleri eşit boyutlarda dikdörtgen şeklinde kesiniz. Kesim işleminden sonra beyaz köpükleri renkli zemin kağıtlarının üzerine yapıştırınız. Daha sonra oluşturacağınız sayılara göre 6 eşit parçaya bölüp tahta şişlerini batırınız. Boncukları belirlediğiniz sayılara göre tahta şişlere geçiriniz.

Beyaz köpüklerin ön yüzüne resimlerde görmüş olduğunuz basamakları kağıt üzerine yazarak yapıştırınız.

Abaküs nedir ve Abaküsün Tarihçesi

Abaküs dört işlem yapmak için kullanılan bir aletir. Abaküs sayı boncuğu anlamına gelir.

MÖ 2400 yıllarında Çin'de geliştirilen abaküs, denizaşırı ticaret yapan tüccarlar sayesinde Girit ve Miken bölgelerinden Avrupa ve Amerika'ya yayılmıştır. Abaküs, hareketli parçalara sahip olduğu bilinen ilk hesap makinesidir. Arap sayılarının ve sıfır kavramının abaküs yardımıyla geliştirilmesi tarih öncelerine gitmekle beraber, halen dünyanın değişik bölgelerinde özellikle okul öncesi çağdaki çocukların matematiksel zekasını geliştirmek amacıyla kullanılmaktadır.

En iyi bilinen biçimi (Çinlilerin Suan Pan'ı) dikdörtgen bir çerçevenin içine gerilmiş teller üstüne inciler dizilmesiyle oluşturulan abak, başlangıçta toprağın içine açılan sıra sıra oluklara dizilen taşlardan oluşmaktaydı. Daha sonraları, yuvarlık bilye büyüklüğünde metal top ya da boncukların paralel çubuklar ya da teller üstünde hareket ettikleri biçimi almıştır.

Her boncuk ya da metal topçuğun değeri, büyüklüğüne değil konumuna bağlıdır; belirli bir çizgi üstündeki taşın ya da belirli bir tel üstündeki incinin (boncuğun,topçuğun, vb.) değeri 1, iki tanesi birlikte olunca 2 olur. Bundan bir sonraki tel 10, üçüncü sıradaki tel 100 olarak değerlendirilir. Böylece ikisi 1 değerinde ve biri 10 değerinde üç dizi taş 12'yi, 100 değerindeki bir dördüncü topçuk eklenince de 112'yi gösterir. Yani topçuk ya da boncuğun yeri, değerini belirler ve çok büyük sayılar bile birkaç topçu ya da boncukla gösterilebilir. Topçuklar bir yöne kaydırılarak işlem yapılır; elde edilen değeri silmek, yani topçuğu bir sonraki kullanıma hazırlanmak istenirse, tersi yönünde kaydırmak gerekir. Abak, görünüşte basitliğine karşın, toplama makineleri, elektronik hesap makineleri ve bilgisayarların hazırlanmasına katkıda bulunmuştur.

  • Yazı Etiketleri :
  • abaküs
  • sayı boncuğu
  • abaküs maketi nasıl yapılır
Sanat felsefesi ve estetik
Yazıyı Oku

Sanat felsefesi ve estetik

Ahlak felsefesi ( etik )
Yazıyı Oku

Ahlak felsefesi ( etik )

Mıknatıslanma, manyetik alan, yerin manyetik alanı ve pusula
Yazıyı Oku

Mıknatıslanma, manyetik alan, yerin manyetik alanı ve pusula

Öykücülük (öykü yazma geleneği) ve öykü türleri
Yazıyı Oku

Öykücülük (öykü yazma geleneği) ve öykü türleri

Gezi yazısı (seyehatname) türünün özellikleri
Yazıyı Oku

Gezi yazısı (seyehatname) türünün özellikleri

Şiir inceleme yöntemi ve aşamaları nelerdir
Yazıyı Oku

Şiir inceleme yöntemi ve aşamaları nelerdir

Menu