Geçici de olsa bıraktığı kokudan rahatsızda olsak yemekten vazgeçemediğimiz balığın tazesini nasıl anlayacağız. Ayrıca hangi ayda hangi balık türünün yenmesi gerektiğini de öğrenmek isterseniz vira bismillah deyip okumaya başlayın.

Balığın tazesi nasıl anlaşılır, hangi mevsimde hangi balık türü tüketilmelidir

Uzmanların balık mevsiminde haftada mutlaka 1 veya 2 defa tüketilmesini önerdiği son derece sağlıklı bu besin konusunda oldukça şanslı bir ülkede yaşıyoruz. Üç denizi ve boğazlarıyla bir çok çeşidi denizlerimizde bulunmaktadır. Peki hangi balık hangi mevsimde bol bulunur, sonbaharın en lezzetli balığı nedir ve bu mevsimde hangi balıkları tüketmeli?

Taze balık nasıl anlaşılır ?

  • Göz bebekleri dışa doğru bombeli balık tazedir. Bayat balığın ise göz bebekleri çökmüş gözleri mat ve donuktur.
  • Solungaçları kırmızı ise taze, kiremit rengi ise bayattır.
  • Balığın üzerine elinizi bastırıp sonrasında çektiğinizde balıkta herhangi bir iz oluşmuyorsa balık tazedir. Oysa bayat balıkta üzerine bastırıp, elinizi çektiğinizde balığın eski şekline dönmediğini göreceksiniz.
  • Taze balığın pulları vücuduna yapışıktır. Yani elinizi balığın üzerinde gezdirdiğinizde pulları elinize geliyor fakat dökülmüyorsa balık tazedir.
  • Balık alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de kokusu. Taze balıkta sadece hafif bir deniz kokusu olur. Balık beklemiş ise kokusu artmış ve ağırdır.

Hangi ay hangi balık yenilmeli

OCAK : Her türlü çeşidi yapılan Karadeniz'in yıldızı hamsi bu ayın favorisidir. Bu ayda tam yağlı durumda ulaşıyor. Nispeten kefal de. Yanı sıra uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetini koruyor. Çinekop, kofana, mezgit de rahatlıkla bulabilirsiniz. Tekir ve kırlangıç da tavsiye ediliyor.

ŞUBAT : Kalkan ve tekirin tezgahlara çıktığı aydır. Gümüş de tavsiye ediliyor. Uskumru, lüfer, palamut yağını kaybetmeye başlıyor.

MART : Kefal, levrek ve kalkanın lezzetine lezzet kattığı zaman. Uskumru çiroz olma yolunda ilerleyedursun siz şimdilik tavası ve pilakisiyle bu ayı ggeçirin. Mart Ayrıcı, Gümüş balığının da bollaştığı dönemdir.

NİSAN : Kalkan bu ayın da favori balıklarındandır. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç yine bol oluyor.

MAYIS : Levrek, barbun, tekir, iskorpit lezzetiyle masalarınızı şenlendirecek. Fakat bu mevsimde dil balığının tadına doyamayacaksınız. Özellikle de şişte yapılmışsa.

HAZİRAN : Bu ayda balığa biraz mola verin zira balıkçılık açısından verimsiz bir döneme girmiş bulunuyoruz. Balıktan ziyade deniz ürünlerini tüketebilirsiniz. Tekir, barbun, mercan, levrek gibi balıklar bulunsa da epey pahalı olabiliyor.

TEMMUZ : Sardalyanın tüm balıkları elinin tersiyle bir kenara ittiği bir ay. Kolyoz, istavrit, uskumru ise daha çok tava ve haşlama yapmaya uygun halde.

AĞUSTOS : Çingene palamudu mevsime merhaba diyedursun sardalya en lezzetli zamanıyla damaklarınız şenlendirecek, kılıç balığı ise parmaklarını yedirtecek.

EYLÜL : Balık yasağının kalktığı ay, yaşasın istavrit dönemi. Sardalya ve kılıç lezzetli, palamut ise iri oluyor. Lüfer severler biraz daha sabredin zira lüfer bu dönem biraz cep yakıyor.

EKİM : Balığın bereketlenmeye başladığı dönem. Lüfer çok lezzetli, istavrit yağına yağ katmış, palamut ise bolca çıkıyor. Tekir, barbunya, kılıç, levrek, mercan, sardunya, torik ve izmarit de tercih edilebilir.

KASIM : Uskumru ve pisinin en nefis olduğu, torik akışının başladığı ay.

ARALIK : Uskumru, lüfer, palamut ve torik epey büyümüş ve lezzetlenmiş oluyor. Bu yüzden her şekilde pişirilebilir. Hamsinin en çıtır zamanı. Tekirin de bereketli ayı.

  • Yazı Etiketleri :
  • taze balık
  • aylara göre balık çeşitleri
  • hangi ay hangi balık yenir
Zoom'da derse istenmeyen kişilerin girişini engelleme, profil resimlerini gizleme
Yazıyı Oku

Zoom'da derse istenmeyen kişilerin girişini engelleme, profil resimlerini gizleme

Güneş sistemindeki en uzak gök cismi
Yazıyı Oku

Güneş sistemindeki en uzak gök cismi

Zoom'da filtre ekleme, filtre kaldırma, snap camera filtresi
Yazıyı Oku

Zoom'da filtre ekleme, filtre kaldırma, snap camera filtresi

Kanola yağının faydaları ve zararları
Yazıyı Oku

Kanola yağının faydaları ve zararları

Agave şurubu hakkında bilmeniz gereken 10 önemli bilgi
Yazıyı Oku

Agave şurubu hakkında bilmeniz gereken 10 önemli bilgi

Ücretsiz sertifika hazırlama araçları
Yazıyı Oku

Ücretsiz sertifika hazırlama araçları

Menu