İstemli çalışan çizgili beden kaslarında istem dışı ortaya çıkan aralıklı kasılmalardır. Bu kasılmalar bir kas ve odak grubunda olabileceği gibi birkaç kas ve adale grubundan da olabilir. Erkek çocuklarda daha çok görülür. Genellikle 6 yaşından sonra fazla görülmeye başlar. En çok 8-12 yaşlarında rastlanır.

Çocuklarda tik rahatsızlığı, tikin nedenleri ve tedavisi

Tikler, bir kas grubunda yinelenen ,istemsiz hareketlerle belirtilen bir bozukluktur. Tikler genellikle iç gerilimlerin ya da çatışmaların öncüleri ya da açık belirtileridir. Bazen çocuk, her boynunu silkişle, kaşlarını, gözlerini oynatışta iç yaşamdaki bir gerilimden kurtulma çabası içinde olduğunu açıklayabilir. Tiklerin her çocukta oluş şekli ve sayısı bakımından farklılık vardır. Genellikle,

 1. Gırtlak temizlemek için yapılan hareketler,
 2. Ağız ve dudak hareketleri,
 3. Göz kırpmak, kaş oynatmak,
 4. Burun çekmek,
 5. Hızlı hızlı nefes almak.
 6. Ses çıkarmak.
 7. Boyun adalelelerini kasmak.
 8. Burun kanatlarını oynatmak.
 9. Parmak çıtlatmak, kolları germek, omuz silkmek,
 10. Baş oynatmak, baş sallamak.
 11. Atlamak, sıçramak,
 12. Karın adalelerini gerip bırakmak gibi şekilleri vardır.

Çocukta bazen bu tiklerin birden fazlası bir arada bulunur. Çocuk bir süre sonra bunların şeklini değiştirir.

  Basit
1-2 saniyeden kısa sürer
Karmaşık
Daha uzun sürer, karmaşıktır
Hareket tikleri Göz kırpma,burun kıvırma Dudak yalama,yüz budruşturma, Ani kafa atımları, omuz silkme Parmaklarıyla oynama,parmakları tıklatma, ayakları sallama, vurma, sekme, ayak bileğinden germe vb. El veya yüzün “anlamlı” hareketleri veya yavaş bir baş hareketi,şaşırmış ya da anlamamış gibi bakma,eşyalara veya insanlara dokunma,parmaklarıyla sayı sayar gibi yapma Bir ileri bir geri adımlama, çömelme, eğilme ve bükülme hareketleri
Ses tikleri Öksürme,burun çekme, boğaz temizleme, ıslık çalma,hayvan, kuş sesleri çıkarma Heceler veya kelimeler söyleme,koprolali,ekolali, Palilali

Tiklerin Nedenleri

Tik, genellikle erkek çocuklarda ve erken yaşlarda başlar, ruhsal nedenlerle ortaya çıkar.

Tiki olan çocukların genellikler yetenekleri üstünde zorlanan, sürekli kardeş ve arkadaşlarıyla kıyaslanan, yeterli ilgi ve sevgi içinde büyümeyen, aşağılanıp, hor görülen çocuklar oldukları dikkati çeker. Bu tür aile ortamlarında, aile içinde gerginliğin egemen olduğu anne-baba ve çocuklar arasında yeterli bir duygusal ve toplumsal iletişimin bulunmadığı görülür.

Tiklerin en önemli nedenlerinden biri de taklittir. Çocuğun başka birini sık sık taklit etmesi sonucu tekrarlama yoluyla kendinde bir tik gelişebilir.

Bu nedenler dışında kalan ve genel olarak tiklerin ortaya çıkmasında rol oynayan ruhsal etkenlerin başında, erken yaşlarda başlayıp ve sürüp giden korku, tedirginlik, kaygı, gerginlik vardır. Çocuklarda görülen diğer davranış bozuklukları gibi tikler de çocuğun duygusal durumu, ana, baba ilişkileriyle yakından ilgilidir. Yaşadığı çevre kavgalı, tedirgin ve güvensiz olan çocuklarda başka bir deyişle sürekli olarak çevresiyle çatışma içinde bulunanlarda birden olan aşırı korku, coşkunluk, yorgunluk, öfke, acı gibi durumlar tik yaratabilir.

Tikin Tedavisi

Çocukta tik görüldüğünde bir pedagog ya da ruh hekimine gidilerek bu etkenler çıkarılabilir. Tiki oluşturan nedenler, ruhsal kökenli ise, çocuklara oyun terapisi, psikoterapi ve davranış terapisi uygulanır. Ayrıca aileyle danışma da yapılabilir. Çocukla psikoterapi yapılırken, çocuğun tikine sebep olabilecek durumlar gözlemlenir ve çocuğun bunların farkına varması sağlanır. Çocuğun benlik saygısını korumaya çalışarak, gereken psikolojik terapi uygulanır.

Hastanın başta ailesi ve okulu olmak üzere yakın çevresinin tikler hakkında eğitilmesi, tiklerin "inadına" davranışlar olmadığını öğrenmek, çocuklarının genetik geçişli bir nöropiskyatrik hastalığın etkisiyle böyle davrandığını kabul etmek aileleri ve öğretmenleri rahatlatarak, beklentilerini olumlu yöne çeker. Öğretmenleri hastalık hakkında bilgi kazanmaları, çocuğun sınıfta yetersiz tepkilerle karşılaşılmasını önleyerek sınıftaki durumunu düzeltir.

Tikler dikkat çekildikçe, artış gösterir. Çocuğun tiklerini kontrol etmesi istenirse, çocuk zorlanabilir ve gerginlik duyabilir. Bu durumda olumsuz etki yaparak, tiki çoğaltabilir. Tikler genellikle ergenlik çağından önce düzelmeye başlar. Eğer herhangi bir düzelme olmuyorsa, ailenin çocuğa karşı, olumsuz tavır takınmaması gerekir. Çocuğun benlik saygısını zedeleyecek davranışta bulunmaları, çocuğun ruh sağlığı açısından, faydalı olacaktır.

 • Yazı Etiketleri :
 • çocuklarda tik bozukluğu
 • tikin nedenleri
 • tikin tedavisi nasıl
İnsan, doğadan nasıl faydalanır - yararlanır
Yazıyı Oku

İnsan, doğadan nasıl faydalanır - yararlanır

Etab5 ve Etab4 tabletlere güvenli root atma - 06.04.2019
Yazıyı Oku

Etab5 ve Etab4 tabletlere güvenli root atma - 06.04.2019

Boeing 737 MAX 8 özellikleri, hangi ülke üretiyor, kaç kişilik ve Türkiye'de var mı
Yazıyı Oku

Boeing 737 MAX 8 özellikleri, hangi ülke üretiyor, kaç kişilik ve Türkiye'de var mı

Mısır atasözleri ve eski mısır hikayeleri
Yazıyı Oku

Mısır atasözleri ve eski mısır hikayeleri

Tasarım becerimiz olmasa da nasıl poster hazırlayabiliriz ?
Yazıyı Oku

Tasarım becerimiz olmasa da nasıl poster hazırlayabiliriz ?

En sık yaşanan ev kazaları ve bunlara karşı alınabilecek önlemler
Yazıyı Oku

En sık yaşanan ev kazaları ve bunlara karşı alınabilecek önlemler

Menu