Çocukların kafatası yapıları yetişkinlere göre çok daha ince öyle ki bu yapı bazen aileler tarafından önemsenmeyen kafa çarpmalarında bile hasar görebiliyor.

Çocukları kafa travmalarından koruyun

Bebeklikten okul çağına kadar çocukların kafalarına alacağı darbeler yüksek oranda hayati risk yaratabiliyor. En hafif düşmeden en ağır darbeye kadar nasıl meydana gelirse gelsin asla ihmal edilmemesi gereken kafa travmaları hakkında bilinmesi gerekenler şunlardır.

Çocukların kafa travmalarına daha açık olduğunu söyleyebilir miyiz?

Çocukların riskli yerlerden düşebileceklerini fark etmeleri daha zor oluyor. Bir yerden düşerken bir erişkin kafasını biraz daha yukarıda tutmayı, elleri ile korumayı düşünebilirken bir çocuk bunu yapamıyor. Çocukların etrafı keşfetme arzusu da onları tehlikelere açık hale getiriyor. Çocukluk çağını 0-2 yaş bebeklik, 3-7 yaş oyun, 7-14 yaş okul çağı olarak üçe ayırabiliriz. Kafa travması yüzünden acil servise başvuran 10 çocuk hastadan ikisi bebeklik, beşi oyun, üçü de okul çağında oluyor.

Travmaları nasıl sınıflandırabiliriz ?

Birinci grupta trafik kazaları yer alıyor ve araç içi - araç dışı olarak ikiye ayrılıyor. İkinci grupta yüksekten düşmeler var ve bu da iki metre veya üstü olarak sınıflandırılıyor.

Bir diğer grupta ise evde ya da dışarıda basit düşmeler yer alıyor. Düşme vakalarının yüzde 50'si evde basit düşme yani annenin kucağından, sandalyeden, ayağı kayarak ya da merdivenden düşme şeklinde gerçekleşiyor. Dışarıda basit düşme ise parkta ya da yolda yürürken meydana geliyor. Mevsimsel açıdan bakıldığında ise çocukluk çağındaki kafa travmalarının yüzde 50'ye yakını yaz aylarında gerçekleşiyor.

Kafa travması yaşayan bir çocuğa nasıl yaklaşılmalı ?

Biz nasıl meydana gelmiş olursa olsun her türlü kafa travmasını ciddiye alıyoruz. Ailenin hafif bir çarpma olduğunu düşünse de hemen bir sağlık kuruluşuna başvurması, sağlık personelinin de bu vakaya her hastalıkta olduğu gibi belli bir disiplinle yaklaşması gerekiyor. Bizim için düşmenin nasıl meydana geldiğinden çok çocuğun başvurduğu andaki durumu belirleyici oluyor. Kimi çocuk hiçbir belirti vermeden kimi çocuk ise derin komada gelebiliyor ve dakikalar içinde kaybedilen çocuklar olabiliyor.

Çocuk ölümlerinin içinde travmaların yeri nedir ?

Türkiye'de kafa travmaları çocuk ölümlerinin en sık görülen sebepleri arasında yer alıyor. Balkondan düşme, trafik kazası gibi olaylar çok sık yaşanıyor. Evde üzerine televizyon ya da dolap düştüğü için ölümcül kafa travması yaşayan çocukların sayısı da oldukça fazla.

Çocuk hastaneye getirildikten sonra süreç nasıl ilerliyor ?

İlk olarak hasta hızlıca muayene ediliyor, ardından aileye neler yaşandığı soruluyor. Bazı acil durumlarda ise aile ile görüşmeye vakit bulunamıyor. Çocuk bilinç kaybı geçirmişse, olay sonrasında fışkırır tarzda kusma yaşamışsa veya geldiğinde vücudunun bir tarafı diğer tarafına göre daha az hareket ediyorsa, uykuya meyilliyse ya da hiçbir şekilde uyanamıyorsa, düştükten sonra epilepsi nöbeti geçirdiyse hemen beyin tomografisi çekiliyor. Görüntülemenin gerekli olduğu vakalarda ise çocukların radyasyona daha dayanıksız olmaları nedeniyle kafatasında çatlak ve kanama olup olmadığını incelemek için ilk tercih her zaman tomografi yerine röntgen oluyor. Ciddi bir travmaya maruz kalmış ancak bu beş kriterin hiçbirinin görülmediği çocuk da kesinlikle eve gönderilmiyor ve direkt kafa grafisi çekiliyor. Evde hafif bir travma geçiren ve hiçbir belirtisi bulunmayan çocuklarm kafatası görüntüsü alınmasına gerek görülmese de altı saat boyunca hastanede izlenmeleri önem taşıyor.

Çatlak veya kanama varsa neler yapılıyor ?

Hafif bir düşme yaşayan, sayılan beş kriteri yaşamamış, röntgen filminde herhangi bir çatlak veya kırık olmayan çocuklar, bazı önerilerde bulunularak eve gönderiliyor.

Bu kazadan dolayı kafasında bir yara oluşan ama beş kriteri yaşamayan ve filmi normal hastaların ise yarası kapatılıyor, antibiyotik tedavisi veriliyor ve kontrole gelmesi hatırlatılarak taburcu ediliyor. Sadece çatlak olan, çatlağın altında kanama görülmeyen veya çatlak 5 mm'den daha ileriye, beyne devam etmemiş hasta ise 24 saat gözlem altında tutuluyor, yarası açıksa kapatılıyor, öneriler verilip kontrole gelmek üzere evine gönderiliyor. Kafatasında çatlak olan ve altında da 1 cm'den küçük kanama olan hasta gözlem altında tutuluyor. Çatlak bulunan ve altında da 1 cm'den büyük kanama olan, ayrıca beş kriterden en az birinin gözlemlendiği çocuklara ise cerrahi müdahale yapılıyor. Kemik yapı 5 mm'den fazla yer değiştirdiyse, parçalı kırık varsa ve bunun altında 1 cm'den büyük kanama bulunuyorsa, bu vakalara da cerrahi tedavi gerekiyor. Kafatasında çatlak ve çatlağın altında 1 cm'ye yakın kanaması olan ancak genel durumunun çok iyi olduğu gözlenen çocuklar ise 24 saat gözlem altında tutuluyor. Ertesi sabah kanamada bir artış gözlenmiyorsa beynin kendi kendini onarması bekleniyor.

Kalıcı hasarlar neler olabilir ?

Kafa travmalarının ardından oluşan hasar cerrahi tedaviden çok, travmanın meydana geliş şekli ile doğru orantılı. Bu aşamada cerrahlardan çok büyük bir mucize beklenmemesi gerekiyor. Cerrahi işlemde kemik doku onarılıyor, kemik doku altındaki kanama boşaltılıp düzenleniyor. Kafatasının çöktüğü durumlarda da ilgili bölge onarılıyor. Travma sırasında beynin bir kısmı hasar görmüşse, o bölgenin yönettiği merkez ile ilgili bulgular ortaya çıkabiliyor. Örneğin görme merkeziyle ilgili bölümde hasar varsa görme sorunları, beynin sol tarafından gelen bir darbe sonucu orta çukurda bir rahatsızlık olursa konuşmayla ilgili sorunlar yaşanabiliyor. Vücudun bir tarafının tutmaması, hatta bir daha hiç uyanmama gibi durumlar da görülebiliyor.

ÇOCUKLARI TRAVMALARDAN NASIL KORUYABİLİRİZ?

Kazalar herkesin başına gelebiliyor ancak alınabilecek önlemler atlanmazsa kazaların yarattığı etkiler hafifletilebiliyor.

Hoplatmayın: Toplum olarak küçük bir çocuğu oynatırken yapmayı en sevdiğimiz şeylerden biri de onu hoplatmak. Oysa çocukların beyni kafatasının içini tamamen doldurmuyor ve hoplatma sırasında yetişkin kişi çocuğun beynine adeta bir sağdan bir soldan vuruyormuş gibi oluyor. Bu durum düşme kadar önemli travmalar yaratabiliyor. Hoplatıp zıplatma sırasında kucaktan düşürülen çocuklar da bulunuyor.

Yalnız bırakmayın: Çocuğunuzu bir koltuğun üzerinde bırakacaksanız her yanının yastıklarla çevrili olmasına dikkat edin, dönse bile düşmeyeceğinden emin olun, iki yaşından küçük bir çocuğu odada tek başına asla bırakmayın. Merdivenlere dikkat edin: Beş yaşına kadar bir çocuğun tek başına merdivenden inip çıkmasına izin vermeyin.

Eşyaları sabitleyin: Evin içinde çocuğunuzun üzerine devrilme riski olan eşyalan duvara sabitleyin.

Kask kullandırın: Bisiklet, scooter, paten gibi aletleri kullanırken kask takmasını sağlayın.

Oto koltuğu ve emniyet kemeri kullanın: Şehir içinde veya dışında seyahat ederken çocuklannızın kafasını koruyacak şekilde dizayn edilmiş oto koltuklannda oturmalarını ve kemerlerinin bağlı olmasını sağlayın.

Parkta eşlik edin: Beş yaşına kadar parkta oyun oynarken çocuğunuzu uzaktan izlemek yerine, daha yakınında bulunmaya gayret edin.

  • Yazı Etiketleri :
  • kafa travmaları
  • travma tedavi yöntemleri
Zoom'da derse istenmeyen kişilerin girişini engelleme, profil resimlerini gizleme
Yazıyı Oku

Zoom'da derse istenmeyen kişilerin girişini engelleme, profil resimlerini gizleme

Güneş sistemindeki en uzak gök cismi
Yazıyı Oku

Güneş sistemindeki en uzak gök cismi

Zoom'da filtre ekleme, filtre kaldırma, snap camera filtresi
Yazıyı Oku

Zoom'da filtre ekleme, filtre kaldırma, snap camera filtresi

Kanola yağının faydaları ve zararları
Yazıyı Oku

Kanola yağının faydaları ve zararları

Agave şurubu hakkında bilmeniz gereken 10 önemli bilgi
Yazıyı Oku

Agave şurubu hakkında bilmeniz gereken 10 önemli bilgi

Ücretsiz sertifika hazırlama araçları
Yazıyı Oku

Ücretsiz sertifika hazırlama araçları

Menu