Kalça protezi gelişen teknoloji ve tecrübeleri sayesinde kalça ameliyatlarının süresi çok kısalmış ve başarı oranları artmıştır. Kimler yaptırmalı, ameliyat olunmazsa ne olur, riskleri nelerdir ?

Kalça protezi nedir, kimlere uygulanır, kalça protezinin ömrü ne kadar ve riskleri nelerdir

Kalça protezi nedir ?

Kalça artroplastisi, kalça eklemi hasarlanmış hastalarda ağrı durumunda yapılan cerrahi tedavi yöntemidir. Yapılan işlem hasar görmüş kıkırdak ve kemik yapıların, yapay eklem özelliği gösteren bir protezle yer değiştirmesidir. Protezin esas kısmı titanyum veya kobalt-krom metal alaşımından, ara parçaları hastanın yaşına ve cinsiyetine bağlı olarak seramik, metal veya polietilenden oluşabilir. Tekniğe bağlı olarak uygulanan protez kemiğe çimentolu veya çimentosuz olarak tutturulabilir.

Hangi hastalara total kalça artroplastisi uygulanabilir ?

Kalça eklemi çeşitli sebeplerle ( artrit, kalça çıkığı, avasküler nekroz, travma ) hasarlanmış hastalarda, gündelik yaşam aktivitelerini kısıtlayan ağrı, aklem hareketinde azalma ve kısalık varlığında total kalça artroplastisi uygulanabilir. Ameliyata karar verilemden önce ilaç tedavisi, enjeksiyon ve fizik tedavi egzersizleri gibi yöntemlerin denenmiş olması gereklidir.

Ameliyat olunmazsa ne olur ?

Kalça artriti yaşamı tehdit etmese bile yaşam kalitesini bozan, gündelik aktiviteleri kısıtlayan bir hastalıktır. Hastalık ilerleyici olduğundan her geçen gün ağrı artacak, eklem hareketleri kısıtlanacak ve bel ağrısı gibi ek sorunlar eklenebilecektir.

Kalça ameliyatı sonrası

Kalça protezi uygulaması sonrasında hastaların çoğunda ağrılar tammamen geçer. Daha hafif ağrıları olan hastalarda non-streoid anti-inflamatuar ilaçlar ağrı kontrolü için yeterlidir. Yürüme, merdiven inip-çıkma gibi gündelik işler koltuk değneği veya yürüteç olmadan rahatlıkla yapılır. Yüzme, yürüyüş, koşma, bisiklet gibi mücadele gerektirmeyen sporlar yapılabilir, araç kullanılabilir.

Gündelik yaşama geri dönen hastada obezite mevcutsa kilo vermesi önerilir.

Ameliyat sonrası tedbiren yapılmaması gerekenler:

  • Bacak bacak üstüne atma
  • Bağdaş kurup yere oturma hareketlerinden kaçınılmalıdır.

Kalça protezinin ömrü ne kadar

Protezin yapısı gereği bazı parçalar sürtünmektedir. Bu durum zman içinde sürtünen parçaların aşınmasına ve protezde gevşemelere sebep olabilir. Eğer operasyon deneyimli bir cerrah tarafından ileri teknoloji ürünü malzeme ile yapılırsa, protezin dayanma süresi 30 - 35 yıl civarındadır. Çeşitli sebeplerle gevşemiş ve aşınmış protezlere ikincil bir revizyon ameliyatı gerekebilir. Revizyon ameliyatları cerrahi teknik olarak daha güç ve komplikasyon oranları yüksek olsa da sonuçları başarılıdır.

Kalça ameliyatı nasıl yapılır

Ameliyatın başlangıcı esnasında anestezi doktoru tarafından genel veya epidural anestezi uygulanır. Teknik olarak küçük bir kesi ile, çevre kas ve yumuşak dokulara en az zararı verecek şekilde protez yerleştirilerek operasyon ortalama 60 - 90 dakikada tamamlanır.

Ameliyat sonrası ağrıyı önlemek için PCA (hasta kontrollü analjezi) cihazları kullanılır. Kaybedilen kanları yerine koymak için kan verilmesi gerekebilir. Operasyondan sonra ertesi gün hasta ayağa kaldırılıp tam yük verecek şekilde yürütülür. 4- 6 hafta yürüteç veya koltuk değneği kullanılması önerilir. Hastanede ortalama kalış süresi 3 - 5 gün kadardır. Taburcu olunduktan sonra pıhtı oluşumunu önlemek için 3 hafta kan sulandırıcı ilaç kullanılır.

Kalça ameliyatı sonrası riskler nelerdir

En çok karşılaşılan komplikasyon bacak damarlarında pıhtı oluşması ve embolidir. Buna yönelik olarak ameliyat sonrasında varis çorabı giydirilir ve pıhtılaşmayı engelleyici kan sulandırıcı ilaç uygulanır. Nadir görülen diğer bir komplikasyon ise enfeksiyon gelişmesidir. Buna yönelik olarak gerek ameliyat öncesi gerekse ameliyat sonrasında antibiyotik tedavisi uygulanır. Protez uygulanmış hastaların hayatları boyunca, diş çekimi veya ürolojik işlemler öncesi doktoruna protezi olduğuna dair bilgi vermesi, girişim öncesi uygun antibiyotik tedavisi alması gerekmektedir.

  • Yazı Etiketleri :
  • kalça protezi
  • kalça artroplastisi
  • dayanma süresi
  • kalça eklemi
Çölyak hakkında merak edilenler (belirtileri, tanısı ve tedavisi)
Yazıyı Oku

Çölyak hakkında merak edilenler (belirtileri, tanısı ve tedavisi)

Tüm vücut mr nedir, nasıl ve kimlere uygulanıyor
Yazıyı Oku

Tüm vücut mr nedir, nasıl ve kimlere uygulanıyor

Nifty testi nedir, gebeliğin hangi döneminde yapılıyor, özellikleri
Yazıyı Oku

Nifty testi nedir, gebeliğin hangi döneminde yapılıyor, özellikleri

10 soruda varis hakkında merak edilen her şey
Yazıyı Oku

10 soruda varis hakkında merak edilen her şey

Cilt lekeleri nasıl tedavi edilir
Yazıyı Oku

Cilt lekeleri nasıl tedavi edilir

Nar ve nar suyunun yararları nelerdir
Yazıyı Oku

Nar ve nar suyunun yararları nelerdir

Menu