Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının kısaltılmasıdır. Üniversite kılavuzunda bir bölümün yanında eğer M.T.O.K. yazıyorsa; bu, o bölüme yalnızca ilgili mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilerin yerleşebileceği anlamına gelir. MTOK'ların iş imkanı nedir, Teknoloji Fakültesi nedir, kimler tercih edebilir ?

M.T.O.K nedir, kimler tercih edebilir, Teknoloji Fakültesi Hakkında Genel Bilgi

M.T.O.K Nedir ?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının kısaltılmasıdır. Üniversite kılavuzunda bir bölümün yanında eğer M.T.O.K. yazıyorsa; bu, o bölüme yalnızca ilgili mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilerin yerleşebileceği anlamına gelir. M.T.O.K. uygulamasından önce LYS puan türüyle öğrenci alan özellikle mühendislik gibi bölümlerde meslek ve teknik lise öğrencilerinin girmesi bir hayli zordu. Meslek lisesi ve teknik liselerde okuyan öğrencilerin 9. sınıftan sonra daha çok meslek dersi alması bunun yanında LYS sınavının içeriğini oluşturan ders ve konuların büyük çoğunluğunu görmemesi, bu öğrencileri yarışta geride bırakıyordu.

M.T.O.K. uygulamasıyla getirilen yenilik bu okullara sadece ilgili mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun öğrencilerin yerleşebilmesidir. Bu sayede teknoloji fakülteleri kurularak başta mühendislik bölümleri olmak üzere meslek ve teknik lise mezunu öğrencilere daha bir çok bölümün önü açılmıştır. M.T.O.K. bölümlerine o alana giriş hakkı olan mesleki teknik eğitim öğrencileri dışında başka mesleki teknik eğitim öğrencileri ve normal lise eğitimi almış öğrenciler (Düz, Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler lisesi vb. ) seçim yapamazlar, tercih yapıp M.T.O.K. bölümlerini kazansalar bile bu bölümlerde okuyamazlar. Bu M.T.O.K. bölümlerini tercih edecek mesleki ve teknik eğitim almış öğrencilerin OBP (ortaöğretim başarı puanları) 0,12 ile çarpılır ve bunun dışında ek puan ya da ayrıcalık tanınmaz.

Yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen lisans programları ile Teknoloji, Sanat ve Tasarım, Turizm Fakülteleri lisans programlarının M.T.O.K. kontenjanlarını tercih edebilmek için ilgili YGS/LYS puan türünde en az 180 puan almak gerekir.

2015 yılına ait ÖSYM klavuzunda Tablo 3B.2 de yer alan bilgilere bakarak okuduğunuz alanda yerlebileceğinin yükseköğretim lisans programlarını ve puan türünü öğrenebilirsiniz. 2015 ösym kılavuzunu indir.

Teknoloji Fakültesi Nedir ?

Ülkemiz hızla gelişen, uygulamaya yönelik eleman ihtiyacının giderek arttığı bir ortama gelmiştir. Buna paralel olarak Teknoloji Fakültelerinde güncel mühendislik bilgisinin yanı sıra belirli teknik problemlerin çözümüne uygulanmasına, endüstri ve iş hayatındaki problemlerin çözüm yöntemlerine ağırlık verilmesine, laboratuvar derslerinde, endüstriyel problemler için pratik tasarım çözümlerine yönelik uygulamalar yapılması hedeflenmektedir.

Mühendislik Fakülteleri daha çok bilgi ve teori ağırlıklı iken, Teknoloji Fakülteleri bilgi ve teoriye ek olarak uygulama yönünden daha güçlü, uygulama tekniklerini bilen mühendisler yetiştirmektedir. Teknoloji Fakültesinde uygulama dersleri çıkarıldıktan sonra kalan ders programı Mühendislik Fakültesi ile aynıdır. Teknoloji Fakültesi öğrencileri fazladan uygulama dersleri görmektedir. Mühendislik dersleri çıkarılarak uygulama dersleri konulmamış uygulama dersleri programa eklenmiştir. Ayrıca uygulamanın dışında kalan diğer mühendislik hedefleri Mühendislik Fakültesi bölümleri ile aynıdır.

Sonuç olarak matematik, fen alanlarında başarılı problem çözmekten hoşlanan, analitik düşünebilen ve ayrıca uygulamayı seven, insan ilişkilerinde başarılı kişiler için Teknoloji Fakültesini tercih etmeleri bir avantaj olacaktır.

Teknoloji Fakülteleri uygulama becerisi de kazandıracaktır. Öğrencilerimiz bir yarıyıl işyeri eğitimi alacaklar bu sırada sigortaları yapılacak hatta 2/3 asgari ücret maaşı alabilecekler. Ayrıca bu sayede firmalarla, sektörle erken tanışma fırsatı da bulacaklar, istihdam bulma imkanları ise yüksek olacaktır.

MTOK Nedir, Teknoloji Fakültesini kimler tercih edebilir?

MTOK İş İmkanı Nedir ?

Teknoloji Fakültesi Nedir?
  • Yazı Etiketleri :
  • mtok nedir
  • teknoloji fakültesi
  • mtok ek puan
  • teknoloji fakültesinin avantajları
  • Mühendislik Fakültesi ve Teknoloji Fakültesi arasındaki fark
Tasarım becerimiz olmasa da nasıl poster hazırlayabiliriz ?
Yazıyı Oku

Tasarım becerimiz olmasa da nasıl poster hazırlayabiliriz ?

En sık yaşanan ev kazaları ve bunlara karşı alınabilecek önlemler
Yazıyı Oku

En sık yaşanan ev kazaları ve bunlara karşı alınabilecek önlemler

Çocuklarda tik rahatsızlığı, tikin nedenleri ve tedavisi
Yazıyı Oku

Çocuklarda tik rahatsızlığı, tikin nedenleri ve tedavisi

Yangın, yangın çeşitleri, yangının çıkmasının nedenleri, yangın söndürmede kullanılan yöntemler
Yazıyı Oku

Yangın, yangın çeşitleri, yangının çıkmasının nedenleri, yangın söndürmede kullanılan yöntemler

İmam maturidi kimdir ? İmam-ı Azam'ın etkisi ve Maturidi'nin tefsir kitabı
Yazıyı Oku

İmam maturidi kimdir ? İmam-ı Azam'ın etkisi ve Maturidi'nin tefsir kitabı

Google üniversite seçimim ile üniversitenizi bulun
Yazıyı Oku

Google üniversite seçimim ile üniversitenizi bulun

Menu