Halk arasında gençlik aşısı olarak adlandırılan, günümüzde yaygın kullanım alanına sahip olan bu aşının faydalarını ve uygulama kolaylığını öğrenince şaşıracaksınız. Kimlere uygulanır ? Alerjik yanları varmıdır ? Zararlımıdır ?

PRP nedir, nasıl uygulanır, uygulama alanları nelerdir

Prp ( Platet Rich Plasma ), kişiden bir miktar kan alındıktan sonra bir takım özel işlemlerden geçirilerek, aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilen, büyüme hormonu ve onarıcı faktörler yönünden zengin serumdur. Neden " gençlik aşısı " olarak adlandırıldığına gelince; PRP'nin özellikle yüz bölgesine yapılarak deriyi daha canlı ve parlak hale getirmesi halk arasında gençlik aşısı olarak da adlandırılmasına neden olmuştur.

PRP uygulandıktan sonra vücuda nasıl etki eder

PRP hazırlanırken kişinin kanında bulunan trombosit (kan pulcukları) hücreleri yoğunlaştırılır. Bu kan pulcukları doku onarıcı faktörler ve büyüme hormonu açısından çok zengindirler, PRP'nin iyileştirici ve onarıcı özelliği de bu etkileri sonucunda oluşur. Bu etkiler sayesinde PRP kendine birçok kullanım alanı bulmuştur. Bu alan sadece Estetik Cerrahi ile sınırlı değildir. Kemik ve kıkırdak iyileştirici etkisi sayesinde Ortopedi alanında çok yaygın kullanılmaktadır. Yaraları iyileştirici etkisinden dolayı Plastik Cerrahi de diğer bir kullanım alanıdır.

PRP yüz bölgesine uygulandığında bu bölgedeki daha canlı ve parlak hale getirir, gençleştirir. Bunun yanında saç dökülmesini önleyici, saç kalitesini arttırıcı, yara iyileştirmesini hızlandırıcı, sivilce ve benzeri izleri azaltıcı amaçlarla da kullanılır. Ayrıca cilt kalitesini artırıp yaşlanmayı geciktirici etkisi de kullanım nedenlerindendir.

PRP nasıl uygulanır

PRP için kişiden genellikle ihtiyaca uygun olarak 15 - 30 cc kan alınır. Kan bir takım özel işlemlerden geçilerek PRP hazırlanır.
PRP hazırlanışı ortalama 20 dakikadır. Ardından PRP, ince iğnelerle uygulama bölgesine verilir. Ağrıyı azaltmak için öncesinde yüze anestezik krem sürülür. Toplam işlem süresi yaklaşık 30 dakikadır. Yapıldıktan hemen sonra hafif bir makyaj yaparak kişi işine dönebilir. İğnelere bağlı makyajla kapatılabilen çok hafif morluklar veya sivrisinek ısırığı kadar kızarıklıklar oluşabilir. Kişinin kendi kanından elde edildiği için alerjik değildir ve kesinlikle reaksiyon göstermez. Amaca bağlı olarak kullanım seansları değişir.

PRP uygulamasında olumlu etki ne zaman görülür

PRP, birkaç seans uygulama sonrasında ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkarır. Daha sonra bu parlak görünümde bir gerilme olur, ancak 3 veya 4 uygulamadan sonra ( yani 1 kür uygulandıktan sonra ) kalıcı etki belirgin hale gelir.

PRP tedavisi uygulama alanları

  • Ciltteki kırışıklıkların azaltılması
  • Cilt hücrelerinin yenilenmesi ve canlanması
  • Cilt rengi açma ve göz altı morluk tedavisi
  • Leke tedavisi ( gebelik, melasma )
  • Akne ve yara izi tedavisi
  • Saç dökülmelerinin durdurulması ve saç sağlığının korunması
  • Kapanmayan kronik yara tedavileri
  • Ağrılı eklem rahatsızlıklarında eklem içi uygulamalar
  • Daha birçok ortopedik ve nörolojik rahatlıklarda

PRP günümüzde kısa sürede kolaylıkla yapılabilen, olumlu sonuçlarını kısa sürede görebileceğiniz, yaygın kullanılan, güvenilir ve etkili bir yöntemdir.

  • Yazı Etiketleri :
  • Platet Rich Plasma
  • gençlik aşısı
  • Estetik Cerrahi
  • Plastik Cerrahi
  • Ortopedi
Çölyak hakkında merak edilenler (belirtileri, tanısı ve tedavisi)
Yazıyı Oku

Çölyak hakkında merak edilenler (belirtileri, tanısı ve tedavisi)

Tüm vücut mr nedir, nasıl ve kimlere uygulanıyor
Yazıyı Oku

Tüm vücut mr nedir, nasıl ve kimlere uygulanıyor

Nifty testi nedir, gebeliğin hangi döneminde yapılıyor, özellikleri
Yazıyı Oku

Nifty testi nedir, gebeliğin hangi döneminde yapılıyor, özellikleri

10 soruda varis hakkında merak edilen her şey
Yazıyı Oku

10 soruda varis hakkında merak edilen her şey

Cilt lekeleri nasıl tedavi edilir
Yazıyı Oku

Cilt lekeleri nasıl tedavi edilir

Nar ve nar suyunun yararları nelerdir
Yazıyı Oku

Nar ve nar suyunun yararları nelerdir

Menu