Reversi, iki kişi ile oynanan bir çeşit strateji oyunudur. Oyun 8x8 bölmeleri bulunan yani 64 karelik bir düzlem üzerinde oynanır. Reversi nasıl oynanır?

Reversi (othello) oyun kuralları, reversinin oynanışı

Reversi, iki kişi ile oynanan bir çeşit strateji oyunudur. Oyun 8x8 bölmeleri bulunan yani 64 karelik bir düzlem üzerinde oynanır. Oyunda taşların bir yüzü siyah düğer yüzü beyazdır. Her oyuncunun elinde 32 adet taş bulunur.

1- Oyun, merkeze ilk olarak 2 siyah ve 2 beyaz taşın çapraz olarak konulması ile düzenlenir.

2- Oyun siyah rengi seçen (kuraya belirlenir) oyuncunun hareketi ile başlar. Oyunda amaç, rakibin taşlarını kendi taşlarınız arasına almaktır. Rakibin taşları sizin taşlarınız arasına girerse taşlar ters çevrilir ve sizin renginize döndürülür.

3- Yukarıdaki örnekte de gördüğünüz gibi siyah taşa sahip oyuncu taşını beyaz taşı araya alacak şekilde platforma yerleştirdi ve ortadaki beyaz taş ters çevrilerek siyah oldu. Siyah oyuncu da dikey olarak 3’lü bir siyah grup elde etti. Reversi oyununda aynı grup yatay ve çapraz olarak da oluşturabilir.

4- Hamle sırası gelen oyuncu, son koyduğu taşı merkez taş kabul eder. Merkez taşı ile dikey, yatay ve çaprazda bulunan kendi taşları arasındaki rakip taşların tamamını kendi rengine çevirir. Oyuncu her yere taşını koyamaz. Her hamlede rakibin bir veya daha fazla taşını ele geçirmelidir. Bunu yaparken, çapraz, dikey ya da yatay biçimde kendi rengine ait taşların aynı sırada olması gerekmektedir. Ele geçirilen taşlar ters döner (renkleri değişir) ve oyuncunun kendi taşı olur.

5- Oyunda geçerli bir hamle yapılamıyorsa “pas” denir ve hamle sırası rakibe geçer. Oyuncu kurallar dâhilinde hamle yapamadığı her el “pas” diyerek hamle sırasını rakibe verir.

6- Oyuncunun kurallı bir şekilde yapabileceği bir hamle varsa “pas” demesine izin verilmez. Hamle yapmak zorundadır.

7- Hamlede olan oyuncu taşını tahtadaki kurallı hamle yapabileceği bir kareye koyduğu anda hamlesini yapmış sayılır. Taşın yerini değiştirmesine izin verilmez.

8- İki tarafın da yapabileceği kurallı bir hamle kalmamışsa oyun sona erer.

9- Oyun bitiminde tabla üzerinde en çok taşa sahip olan oyuncu oyunu kazanır.

10- Oyunda en büyük amacınız sabit diskler oluşturacak pozisyonlar yaratmaktır. Yani oyun alanında köşelere ve kenarlara konulan taşların rakip tarafından döndürülmesi çok daha zordur. Bu yüzden köşeleri ve kenarları tutmalısınız. Ne kadar çok taşınız, köşe ve kenarlarda bulunursa oyunu kazanma şansınız da o kadar artar. Aşağıda yer alan resimde görüldüğü üzere siyah taşlı oyuncu oldukça avantajlı durumdadır ve birkaç hamle ile beyazları kendi rengine çevirebilecek durumdadır.

11- Oyunda tehlikeli kareler denilen bazı alanlar vardır. Bunlar aşağıdaki resimde köşelere yakın ve açık siyah olarak gösterilen yerlerdir. Bu alanlara taş koyanız hainde rakibe daha çok taşı kendi taşına çevirebilmektedir. En güvenilir bölgeler ise iç kısımda beyaz gölge ile belirtilmiş alanlardır.

12- Oyunda ilk etapta amaç çok fazla taş çevirmek yerine rakibin hareketlerini kısıtlayarak kendinize hareket alanı açmak olmalıdır. Örneğin; aşağıda görülen resimde beyaz taşa sahip oyuncu bir taş ve dört hamle ile oyunu kazanabilir.

  • Yazı Etiketleri :
  • reversi oynanışı
  • othello oynanışı
  • reversi oyun kuralları
  • reversi nasıl oynanır
Zoom'da derse istenmeyen kişilerin girişini engelleme, profil resimlerini gizleme
Yazıyı Oku

Zoom'da derse istenmeyen kişilerin girişini engelleme, profil resimlerini gizleme

Güneş sistemindeki en uzak gök cismi
Yazıyı Oku

Güneş sistemindeki en uzak gök cismi

Zoom'da filtre ekleme, filtre kaldırma, snap camera filtresi
Yazıyı Oku

Zoom'da filtre ekleme, filtre kaldırma, snap camera filtresi

Kanola yağının faydaları ve zararları
Yazıyı Oku

Kanola yağının faydaları ve zararları

Agave şurubu hakkında bilmeniz gereken 10 önemli bilgi
Yazıyı Oku

Agave şurubu hakkında bilmeniz gereken 10 önemli bilgi

Ücretsiz sertifika hazırlama araçları
Yazıyı Oku

Ücretsiz sertifika hazırlama araçları

Menu