Güney Amerika ülkeleri, sivrisineklerin bulaştırdığı ve kusurlu doğumlara neden olan Zika virüsüyle mücadele için vatandaşlarına hamile kalmamaları tavsiyesinde bulunuyor. Zika virüsünün yayıldığı Brezilya'da, ekim ayından bu yana 3 bin 500'den fazla bebeğe nöro-gelişimsel bozukluk olan mikrosefali teşhisi koyuldu.

Zika virüsü nedir, nasıl yayılır ve belirtileri nelerdir

ZİKA VİRÜSÜ NEDİR?

Sivrisinekler yoluyla bulaşan Zika virüsü, yeni doğan bebeklerde beyin hasarına neden oluyor. Zika virüsü sivrisineklerden insana bulaşıyor ve sıtmada olduğu gibi hasta insandan alınan kan sivrisinekler aracılığıyla başka insanlara yayılıyor. Bu ailede Sarı Humma, Batı Nil Ateşi, Deng humması gibi birtakım hastalıklar var ve bunlarda aynı familyanın üyeleri.

BELİRTİLERİ NELER?

Bu hastalıklar birbirlerine benziyor, gribal şikayetlerle seyreden halsizlik, döküntü, ateş ve gribal şikayetler yapabiliyor.

zika virüsü yayılma döngüsü

ZİKA'NIN İLERLEYEN SAFHALARINDA NELER YAŞANIYOR?

Zika virüsü, özellikle gebe kadınlara bulaşırsa sakat doğumlara neden oluyor. Bebeklerde beyin deformasyonu yapan virüs nedeniyle sadece Brezilya’da mikrosefali yeni kafaları anormal küçüklükte doğan bebek sayısı 4 bini aşmış durumda. Mikrosefali ilerde düzelebilecek bir hastalık değil, doğumsal bir anomali.

ZİKA VİRÜSÜNÜN TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Zika virüsünü araştıran Amerikalı bilim insanları, virüse karşı aşının ancak 10 yıl sonra çıkabileceğini söyledi.

TÜRKİYE'DE ZİKA VÜRÜSÜ TANISI KONULDU MU?

Ülkemizde şu an bu sivrisinekler yok ama başta iklim olmak üzere her şey hızla değişiyor. Uzmanlara göre, bu sivrisinek de ülkemize gelebilir, floramıza girebilir ve biz bu hastalıkla boğuşmak zorunda kalabiliriz.

KAÇ ÜLKEDE SALGIN VAR?

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) bölgesel kuruluşu Pan Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO), Batı Hemisfer'de Kanada ve Şili hariç en az 22 ülkede görülen Zika virüsünün özellikle Güney Amerika’da yayılmaya devam ettiğini duyurmuştu.

Öte yandan salgının Danimarka yani Avrupa'ya sıçradığı gelen son bilgiler arasında.

  • Yazı Etiketleri :
  • zika virüsü
  • zika virüsünün belirtileri
  • zika virüsü nasıl bulaşır
  • zika virüsü salgını

Menu