Zoom ile uzaktan eğitim verirken sınıf güvenliği nasıl sağlanır. Sınıfınıza müdahale edilmemesi, istenmeyen kişilerin kullanıcılarınız arasına girmemesi için neler yapmalısınız?

Zoom'da sınıfınızı güvenli hale nasıl getiririz, zoom güvenli sınıf oluşturma

Zoom'da öğrencileriniz için uzaktan eğitim verebilmek amacıyla bir sınıf oluşturdunuz. Sınıfınıza sadece öğrencilerinizin katılmasını istiyor fakat dışardan bu sınıfınıza müdahaleler olmamasını, yaban kişilerin giriş yapmamasını ve sizden başka kişilerin sınıf ayarlarını değiştirmemesini istiyorsunuz.

Ayrıca öğrencilerinizin eğitim esnasında ya da sınıfa katılımları esnasında mikrofon ve kamera ayarlarınının istediğiniz şekilde olmasını istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ediniz.

1. Programınızı oluşturunuz

Zoom görüşmesini yönetici olarak bir öğretmen başlatmalıdır. Bunun için başlangıç ekranında ki "Schedule" simgesini kullanın ve bir sonraki aşamaya geçiniz.

2. Ders programı ayarlarınızı yapınız

1 yazan kısımda oluşturacağınız dersin adını yazınız. 2 yazan kısımda dersin tarih bilgisini ve dersin başlama - bitiş saatini belirtiniz.

3 yazan kısımda uzaktan eğitim vermek için oluşturacağınız sınıfınızın bağlantısı oluşturulacaktır. Bu bağlantıyı ilk seçenek işaretli bırakırsanız programın kendisi oluşturacak, ikinci seçeneği kullanırsanız programın sizin için ürettiği meeting ID'yi kullanacaksınız.

4 yazan yeri aktif ederseniz öğrencileriniz sınıfınıza sizin belirlediğiniz şifreyi kullanarak giriş yapacaktır. 5 yazan yerde Host (öğretmenin) video görüntüsünün açık veya kapalı olmasını, participants (öğrencilerin) video görüntüsünün açık veya kapalı olmasını ayarlarsınız.

6 yazan yerde "Mute participants only" aktif olursa öğrenciler mikrofonları kapalı olarak bağlanır. "Automatically record meeting on the local computer" aktif olursa anlattığınız dersi uzaktan eğitim esnasında bilgisayarınıza kayıt edersiniz. "Enable join before host" öğrencilerin sizden önce sanal sınıfa girme imkanı verir ve sınıfı kontrolsüz hale getirir, seçili olmamalıdır. "Enable waiting room" öğrencilerin birbirlerini görmeden öğretmenin sınıfa katılımlarını sağlamadan geçiçi olarak bekledikleri yerdir. Sınıf güvenliği için aktif olması gerekir. Bununla ilgili konu sonunda video bulunmaktadır, izleyiniz.

"Schedule" butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçiniz.

3. Öğrecilerinizle dersinizin bağlantısını paylaşın

Uzaktan eğitim için oluşturduğunuz sınıf ayarları tamamladınız ve program tarafından oluşturulan bağlantıyı "Join zoom meeting" başlığı altından kopyala - yapıştır ya da "Copy Invation" bağlantısına basarak öğrencilerinize e-posta, watshapp aracılığıyla gönderebilirsiniz.

4. Öğrencilerinizin mikrofonunu kapatınız

"Manage Participants" simgesine basarak açılan pencereden "Mute All" seçeneği ile tüm öğrencilerin mikrofonlarını kapatabilirsiniz.

5. Chat penceresi ayarlarını yapınız

Öğrencilerin chat bölümü üzerinden birbiriyle mesajlaşmalarını engellemek için Chat penceresini açtıktan sonra alt kısımdaki üç noktaya tıklayıp menüden uygun seçeneği seçili hale getirin.

"No one" seçeneği öğrenciler ve öğretmen chat üzerinden mesaj gönderemez.

"Host Only" öğrenciler sadece öğretmene chat üzerinden mesaj gönderebilir.

"Everyone publicly" sınıfta bulunan herkes genel yazışmaya mesaj gönderebilir ve mesajları okuyabilirler.

6. Ekran paylaşımı ayarlarını yapınız

Öğrencilerin kendi ekranlarını paylaşmalarını engellemek için Share butonunun yanındaki ok'a basıp açılan menüde "Advanced Sharing Options" tıklayın ve "Who can share?" kısmını "Only Host" olarak yani öğretmen olarak değiştirin.

7. Ekran paylaşımına öğrenci müdahalesini engelleyin

Öğretmen ekranını paylaştığında öğrenciler uzaktan bu ekrana yazı yazabilir, çizim yapabilirler. Bunu engellemek için ekran paylaşımı yaptığınız sırada ekranın yukarısında görünen siyah bar üzerinde "More" tıklayın. Açılan menüden "Disable Attendee Annotation" işaretleyin. Böylece öğrenciler paylaşılan ekrana yazı yazamaz, çizim yapamaz.

Zoom waiting room özelliği nedir?

Bekleme Odaları (waiting rooms), toplantı sahibinin insanları ana Zoom oturumuna tek tek kabul edebilmesi ve kaldırabilmesi için katılımcıları bir toplantı öncesi odaya (sınıfa) kabul etmek için kullanılabilen bir Zoom Meeting özelliğidir.

Bu özelliği aktif hale getirdiğinizde iki seçenek karşınıza gelir:

All Participants ( Tüm Katılımcılar ) : Herkesi sanal bekleme alanına gönderir; burada onları tek tek veya tümünü aynı anda sınıfa kabul edebilirsiniz.

Guest Participants Only ( Misafir Katılımcılar Yalnızca ) : Bilinen öğrencilerin Bekleme Odasını atlamasına ve katılmasına izin verir, ancak okulunuzda / bölümünüzde oturum açmamış olanları sanal bekleme alanına gönderir.

Zoom "waiting room" özelliği kullanımı
Zoom ile benzer içerikler :

Zoom'da kullanıcıları uzaktan eğitime katılımlarını nasıl sağlarsınız

Zoom'a nasıl kayıt olunur, Zoom nasıl indirilir, Zoom'da toplantı nasıl başlatılır

Zoom'da arkaplan değiştirme (virtual background) nasıl yapılır

  • Yazı Etiketleri :
  • zoom güvenli sınıf oluşturma
  • zoom sınıf güvenliği
  • zoom chat kapatma
  • zoom kamera mikrofon kapatma
  • zoomda sınıf güvenliği
Zoom'da derse istenmeyen kişilerin girişini engelleme, profil resimlerini gizleme
Yazıyı Oku

Zoom'da derse istenmeyen kişilerin girişini engelleme, profil resimlerini gizleme

Güneş sistemindeki en uzak gök cismi
Yazıyı Oku

Güneş sistemindeki en uzak gök cismi

Zoom'da filtre ekleme, filtre kaldırma, snap camera filtresi
Yazıyı Oku

Zoom'da filtre ekleme, filtre kaldırma, snap camera filtresi

Kanola yağının faydaları ve zararları
Yazıyı Oku

Kanola yağının faydaları ve zararları

Agave şurubu hakkında bilmeniz gereken 10 önemli bilgi
Yazıyı Oku

Agave şurubu hakkında bilmeniz gereken 10 önemli bilgi

Ücretsiz sertifika hazırlama araçları
Yazıyı Oku

Ücretsiz sertifika hazırlama araçları

Menu