liste
liste1

Seslenme, şaşırma, pişmanlık, sevinç bildiren cümle örnekleri

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 708
Kategori : ile ilgili örnek cümleler

Ünlemler; korku, sevinç, şaşkınlık, acıma, kızgınlık gibi duyguları anlatıp çağrı, buyruk, seslenme, yasaklama gibi durumları belirten kelimelerdir. Ünlemlerden hemen sonra ya da ünlem bulunan cümlelerin sonunda ünlem işareti (!) kullanılır.

Ünlemlerden bazıları şunlardır: a, e, o, ah, ey, of, uf, ah, ha, be, hah, hay, hey, vah, vay, pöh, püf, hop, tuh, tüh, yuh, yuha, aman, hişt, ayol, yahu, haydi, eyvah, bravo, aferin, yazık, hoppala, sakın vb

Ey insanlar! Sözümü iyi dinleyiniz! (seslenme)

Tüh! Yine otobüsü kaçırdım. (üzülme)

Ay, ne şirin bir köpek böyle! (sevinme)

Sakın ha, bir daha buralarda dolaşma! (uyarma)

Ah! O ne güzel bir arabaydı. (özlem)

Of, bu kadar yeter! (bıkkınlık)

Vay gülüm! Nereden bu geliş? (şaşma)

Hey çocuklar! Buraya gelin! (seslenme)

Fidan kız, ceylan kız, civan kız "Ah!" dedikçe kral "Vah!" ediyormuş; ama … (acı, üzülme)

Kapıdan çıkarken “Eyvah! Yine geç kaldım!” diye söylenirdi. (üzülme)

Sitemizde Online Test Çözün

İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst