liste
liste1

Dünya'nın şekli ve katmanları özet konu anlatımı

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 1066
Kategori : 3. Sınıf Fen Bilimleri Etkinlikleri

DÜNYANIN ŞEKLİ

dünyanın şekli

Dünya çok büyük olduğu için etrafımıza bakarak dünyanın şeklini bilemeyiz. Sadece küçük bir kısmını görürüz.

"Hep Aynı Yöne" etkinliğini yaparak dünyanın şeklini belirleyebiliriz. Model küre üzerinde bir noktadan başlayarak, oyuncak ucağı hep aynı yönde hareket ettirirsek başladığımız noktaya döneriz. Bu da dünyanın küreye benzediğini gösterir.

Bir uzay aracının içinde dünyadan uzaklaşırsak önce evimizin çatısını, sonra evimizin bulunduğu şehrin tamamını, sonra ülkemizi ve en son olarakda dünyamızı görürüz. Bu ve uzaydan çekilen fotoğraflarda dünyanın şeklinin küreye benzediği görülür.

Geçmişte yaşayan insanlar dünyanın şeklini uzaydan görme imkanları olmadığı için, farklı yöntemler kullanarak dünyanın şeklini bulmaya çalışmışlardır.

macellan

Macellan, belli bir noktadan başlayarak hep aynı yönde hareket edilirse, dünyanın şeklinin küreye benzediği için, başlandığı noktaya dönüleceğini düşünüyordu. Bu düşüncesini ispatlamak için arkadaşları ile birlikte İspanya’dan beş gemi ile hep batıya giderek yolculuğuna başladı. Bu yolculuğunu tamamlayamadan hayatını kaybetti. Arkadaşları bu yolculuğu devam ettirmekte kararlıydı. Bir gemi ile İspanya’ya dönmeyi başararak dünyanın küreye benzediğini ispatladılar.

Yapılan bu yolculuk dünya etrafında tam birtur atılan ilk yolculuktur.

macellan gemi yolculuğu

DÜNYAMIZIN KATMANLARI

Dünya'mız farklı özelliklere sahip iç içe geçmiş katmanlardan oluşmuştur. Bu katmanlardan bazılarını görür, hisseder, dokunur ve üzerinde yaşarız. Çekirdek ve magma Dünya'mızın içinde yer aldığı için gözlemlenemeyen katmanlardır. Kara, su ve hava katmanları ise Dünya’mız dışında yer alır ve gözlemlenebilen katmanlardır.

İÇ ÇEKİRDEK

  • Dünya'nın merkezinde yer alır.
  • Gezegenimizin en sıcak bölümüdür.

DIŞ ÇEKİRDEK

  • Cekirdeğin dış bölümünü oluşturur.
  • Çok sıcak olması nedeniyle yarı sarı durumdadır.

MANTO (MAGMA)

  • Yer kabuğunun altında bulunur.
  • Yüksek sıcaklık nedeniyle erimiş karalardan oluşur.

YER KABUĞU

  • En dıştaki ince ve kayalık katmana yer kabuğu adı verilir.
  • Üzerinde yaşdığımız yerdir.
  • Deniz tabanları dahil tüm gezegeni kaplar.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst