liste
liste1

3. sınıf meşe ve saz okuduğunu anlama metni 5n1k

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 615
Kategori : 3. Sınıf Türkçe Etkinlikleri

Bir derenin kenarında kocaman bir meşe ağacı varmış. Az ilerideki sığ sularında ise, kendi halinde bir saz bitkisi yaşarmış. Bir gün meşe ile saz oradan buradan konuşuyorlarmış. Laf dönmüş dolanmış, büyüklük küçüklüğe gelmiş. Meşe ağacı gururla:

"Ah komşum!" demiş. Size gerçekten de acıyorum. Senin yerinde olmayı hiç istemezdim. Baksana! Üzerine bir sinek konsa yerlere yapışacaksın. Bir yel çıksa başın sulara batacak. Ama ben öyle miyim? Bir dağ gibi heybetliyim. Başım neredeyse göklere erişecek. Dallarımda binlerce kuş yuva yapsa bana mısın demem. Kasırga, rüzgâr, fırtına vız gelir, tırıs gider. Yanlış anlama ama sen en güçsüz bitkilerden biri olmalısın. Ancak üzülme! İstersen seni de muhteşem dallarımın arasında koruyabilirim. Bir şeye ihtiyacın olduğunda çekinme, söyle.

Saz bitkisi, meşenin bu sözlerine çok bozulmuş. Ancak belli etmemiş. Kısık bir sesle: "Teşekkür ederim, çok iyisiniz." demiş.

Bir süre sonra şiddetli bir fırtına kopmuş. Fırtına ama ne fırtına! Meşe ağacı hayatında böyle bir fırtına görmemiş. Bütün kuvvetiyle fırtınanın karşısında dikilmiş. Saz bitkisi ise boynunu eğmiş. Fırtına şiddetlendikçe boynunu daha da eğmiş. Zaman ilerledikçe meşenin takati kalmamış. Sonunda gövdesi çat diye kırılmış.

Epeyce sonra fırtına dinmiş. Saz, durduğu yerden başını kaldırıp komşusu meşeye bakmış ama ne görsün! Boyu posuyla çok övünen komşusu, içler acısı bir halde yerde yatıyormuş.

DOĞRU YANITI İŞARETLEYELİM

1)Meşe ağacının yaşadığı yer, aşağıdakilerden hangisidir?
A) Yüksek bir dağın eteği
B) Bir derenin kenarı
C) Büyük bir ormanın içi

2)Meşe ağacına göre önemli olan şey, aşağıdakilerden hangisidir?
A) Fiziksel büyüklük
B) Sevgi ve merhamet
C) Cömertlik ve yardımseverlik

3)Aşağıdakilerden hangisi, meşe ağacının kendisinde gördüğü özel-liklerden biri değildir?
A) Başı neredeyse göklere ulaşacak
B) Bir dağ gibi sağlam
C) Gövdesi sular içinde

4) I. İnsan, sahip olduğu özelliklerine güvenerek gururlanmamalıdır.
II. Fırtına, sel gibi durumlara hazırlıklı olmalıyız.
III. Komşularımızla iyi geçinmeliyiz.
Yukarıdaki hangi çocuğun kurduğu cümle metnin ana düşüncesi olabilir?
A) I B) II C) III

SORULARI YANITLAYALIM

1.Meşe ve saz nerede yaşamaktadır?
____________________________________

2.Saz bitkisi niçin üzülmüştür?
____________________________________

3.Fırtınadan sonra meşe ağacına ne olmuştur?
____________________________________

4.Saz bitkisi, fırtına sırasında ne yapmıştır?
____________________________________

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst