liste
liste1

Öğretmenler günü anlam ve önemi konuşma metni 2019

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 371
Kategori : 24 Kasım Öğretmenler Günü

ÖĞRETMENLER GÜNÜ'NÜN ANLAM VE ÖNEMİ

Eğitim ve öğretim, insana nitelik, kişilik, kültür, yargılama, gerçeğe ulaşabilme becerisi kazandıran bir etkinlikler bütünüdür. Bu niteliklere ulaşabilen insan, hem kendi vicdanının hem de toplumsal değer açısından yücelmiş, kendini bulmuştur. Günümüz insanı eğitim yoluyla bazı becerilerini geliştirme, üretken olma niteliğine ulaşmak zorunluluğundadır. Eğitim de, okuma-yazma, kuramsal bilgiler öğretmenin ötesinde insana nitelik kazandırma amacına yönelmiştir. Kişiyi yaşadığı çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatma, toplumun değer verdiği alışkanlıkları kazandırma Millî Eğitimimizin en önde gelen amaçlarındandır. İnsana, topluma ve devlete sevgi-saygı duyabilecek yüce duygular aşılama elbette hepsinden önemlidir ve önce gelmektedir.

Eğitim ve öğretim, her aşamada öğretmenlerce sağlanır. Kişiyi aşama aşama değişik öğretim kurumlarında hayata hazırlama işi olan, eğitimi gerçekleştiren öğretmenler toplumların mimarıdırlar. Elbette toplumların alın yazısına damgasını vuran kişilerdir.

24 Kasım 1928'de Atatürk'ün "Millet Mektepleri Başöğretmenliği"ni kabul ederek, karatahta başına bizzat geçip, yeni harflerimizin öğretilmesinde görev alması, bu konuda örnek davranışı, bu mesleği yüceltmiştir. Atatürk İlke ve İnkılâpları'nın kabul edilmesinde, özümlenmesinde, Başöğretmen, öğretmenlere önemli sorumluluklar ve görevler vermiştir. Öğretmenler de bu sorumlulukları yerine getirmenin onurunu duymuşlardır.

Bu bilinçlerini ve sorumluluklarını koruyarak yaşatan öğretmenlerimiz Atatürk'ün kendilerine duyduğu güvene lâyık olmanın çabası içindedirler.

24 Kasım günü tüm öğretmenlere adanmış, armağan edilmiş bir gündür. Bir gün de yetmemiş, 24-30 Kasım tarihleri arasında "Öğretmenler Haftası" denerek öğretmenlerin, öğretmenliğin bir hafta boyu bütün sıcaklığı ile gündemde tutulması sağlanmıştır. Anılmak, törenlerle anılmak, senede bir gün veya bir hafta bile olsa, ülke gündeminin ilk sırasında olmak, onur okşayıcıdır.

Yapılan kutlama törenlerinde, öğretmenlerin birliktelikleri, birbirlerini candan kutlamaları, yan yana, omuz omuza, gönül gönüle olabilmeleri, onların meslek sevgilerini ve görevlerine tutkunluklarını geliştirmektedir. Gülüşleriyle karanlıkları aydınlatan öğretmenlerim, karanlıkları elindeki ak tebeşirle aklamaya devam ettiğiniz sürece kalkınacak, yükselecek ve mutlu olacağız!

Sitemizde Online Test Çözün

İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst