liste
liste1

Teknolojik terimlerin Türkçe karşılıklarını kullanarak bilgilendirici metin yazınız

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 2288
Kategori : Çeşitli Eğitim Kaynakları

Dilimize yabancı dillerden gelen kelimelerin yerine Türkçe karşılıklarını kullanmak dilimizin korunması açısından önemlidir. Yabancı kelimeleri yazarken ve konuşurken kullanmak, dilimize ciddi zararlar verir. Günlük yaşantımızda en çok kullandığımız kelimelerden örnek verecek olursak mouse yerine fare, computer yerine bilgisayar, modem yerine çevirge kelimelerini kullanabiliriz. Joy-stick yerine kumanda kolu, printer yerine yazıcı, scanner yerine tarayıcı kelimeleri uygun Türkçe karşılıklardır. Navigasyon yerine yolbul, adaptör yerine uyarlayıcı sözcüklerinin kullanımı daha uygun olacaktır.

Güzel Türkçemizin gelecek kuşaklara aktarılması, kendi dilimizi kullanarak mümkündür. Bu sebeple dilimizi korumak bizim görevimizdir.

Sitemizde Online Test Çözün

İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst